YouTube Kids ile güvenli çocuk içerikleri

  • HABER
  • 3 dk

Günümüzde internet kullanım yaşı gittikçe düşüyor. Çocukların ekran karşısında geçirdikleri süre arttıkça ebeveynin kontrolü zorlaşıyor. Dijital platformlarda çocuk güvenliğini iyileştirmek ve bilinçli, güvenli, etkili internet kullanımı konusunda çocukların farkındalıklarını artırmak gün geçtikçe daha önemli hale geliyor. Bu sebeple çocukları koruyucu ve eğitici yeni uygulamalara ihtiyaç artıyor.


Eğlenceli, renkli ve basit
Google, 2015 yılında yalnızca çocuklar için tasarlanmış video hizmetinin özel bir sürümü olan YouTube Kids’i piyasaya sürdü. 13 yaş altı çocuklar için geliştirilen YouTube Kids, YouTube'dan ayrı bir web sitesi, Android ve IOS cihazlar için ayrı bir mobil uygulaması olan bir video izleme platformu. Bu platform anne babalara, çocuklarının izlediği içerik üzerinde daha fazla kontrol sağlamak ve çocuklara daha güvenli bir ortam sunmak amacıyla tasarlandı. YouTube Kids, çocukların ilgi alanlarını online videolardan keşfedeceği daha güvenli ve daha basit bir ortam sunuyor. Eğlenceli, renkli ve basitçe kullanılan arayüz tasarımı sayesinde çocukların ilgisini çekiyor.


Anne babalara nasıl fayda sağlıyor?
YouTube Kids ile anne balalar, çocuklarının izlediklerini yönetebilir; onlara profil oluşturabilir ve ebeveyn kontrolü sağlayabilir.
Çocukların yakın geçmişte izledikleri videolara uygulamanın ‘tekrar izle’ kısmından erişilebilir. Çocukların izleyebileceği içerikler seçilebilir, ekran başında kalma süreleri sınırlanabilir, videolar ve kanallar engellenebilir.
‘Yalnızca Onaylı İçerik’ modunda çocuklar yalnızca ebeveynlerin manuel olarak seçtiği ve onayladığı videoları, kanalları ve/veya koleksiyonları izleyebilir. Bu modda çocuklar video araması yapamaz. Ebeveynler uygunsuz içerik olarak gördükleri videoları incelenmeleri için işaretleyerek uyarıda bulunabilir. Bu sayede incelemenin ardından uygun olmadığı tespit edilen videolar tüm kullanıcılar için YouTube Kids uygulamasından kaldırılır.


Yaşlara göre mod seçimi
YouTube Kids çocukların yaşlarına uygun içerik düzeyleri oluşturur. Videolar beş kategori başlığında toplanır: Şovlar, müzik, öğrenim, keşif ve oyun.
4 yaş ve altı çocuklar için tasarlanmış olan ‘Okul Öncesi’ modu yaratıcılığı, eğlenceyi, öğrenmeyi ve keşfetmeyi teşvik eden videoları seçer.
‘Küçük’ modu 5-7 yaş arası çocukların şarkı, çizgi film ve el sanatları gibi çeşitli konulardaki ilgi alanlarını keşfetmelerini sağlar.
‘Büyük’ modu ise 8 yaş ve üzeri çocuklara, çocuklar için popüler müzik ve oyun videoları gibi ek içeriği arama ve keşfetme olanağı tanır.


Hesabı nasıl oluşturacaksınız?
YouTube Kids web sitesinden veya YouTube Kids uygulamasını cihazınıza indirerek ücretsiz bir şekilde profil oluşturabilirsiniz. İlk defa kullanıyorsanız ve çocuğunuz için hesap açacaksanız kurulumu sizin yapmanız gerekir. Hesabı şu beş adımı takip ederek oluşturabilirsiniz:
Doğum yılınızı girdikten sonra uyarı açılış ekranını okuyun. Bu,  uygulamanın uygunsuz içerikleri hariç tutarak çocuğunuz için tasarlandığını fakat yine de onun izlemesini istemediğiniz videoların karşısına çıkma olasılığının bulunduğunu belirtir. Sonraki ekranda –gerekirse- bu videoları nasıl engelleyeceğinizi veya bildireceğiniz anlatılır.
Google hesabınızla oturum açıp, ‘Hizmet Şartları’ sayfasında ebeveyn iznini verin.
Daha sonra çocuğunuz için profil oluşturmanız istenecektir. Çocuğunuzun ismini ve yaşını girdikten sonra ‘Okul Öncesi’, ‘Küçük’ veya ‘Büyük’ yaş aralıklarından birini seçmeniz istenir. Bu seçiminize göre videoların içeriği belirlenir.
Bir sonraki sayfada çocuğunuzun video araması yapmasını isteyip istemediğiniz sorulur. Bu seçim açık olduğunda, çocuğunuz YouTube Kids’te çocuklara uygun milyonlarca videoya erişebilir. Kapatıldığında, çocuğunuz ana ekrandaki her kategori altında önerilen, seçilmiş videolarla sınırlı olacaktır.
Profili oluşturduktan sonra ana ekrandaki kilit simgesinden ebeveyn kontrollerini özelleştirebilirsiniz. Evinizdeki diğer çocuklar için daha fazla profil oluşturabilir, çocuklarınızın hesaplarını yönetebilir, kullanım süre sınırı koyabilirsiniz.


Farklı araçlar da sunuyor
Ayrıca uygulama, anne babaların çocuklarıyla konuşarak internette akıllı kararlar almalarına yardımcı olabilecekleri araçlar da sağlar. Onlardan biri olan Google Dijital Denge, ailelerin sağlıklı dijital alışkanlıklar geliştirmelerine ve teknolojiyle doğru dengeyi kurmalarına yardımcı olacak kaynaklar ve araçlar sunar. Bir diğer uygulama olan Family Link, çocuklar internette bilgi edinirken, oyun oynarken ve keşifler yaparken, ebeveynlerin onlara yol gösterecek dijital temel kurallar belirlemelerine olanak tanır.


Kaynakça:
https://www.youtube.com/kids/
https://www.pocket-lint.com/parenting/news/youtube/132865-what-is-youtube-kids-how-does-it-work-and-is-it-really-safe
https://www.webwise.ie/parents/youtube-kids/