Kripto paraların güvenliği nasıl sağlanır?

  • HABER
  • 3 dk

Yatıyoruz kalkıyoruz kripto paraları konuşuyoruz. "Bitcoin rekor kırdı", "Altcoinler çakıldı" gibi pek çok konu başlığı her gün haberlerde, sosyal medyanın gündeminde. Diğer yanda ise başka hikâyeler var. Bir yanda kripto para dolandırıcıları, diğer yanda kripto paralarla zengin olanlar... Kısaca kripto paralar şu anda en çok dikkat çeken gündem maddelerinin başında geliyor.

Olayın boyutunun daha iyi anlaşılabilmesi için birkaç rakam paylaşmak istiyorum. Şu anda dünyadaki kripto paraların toplam değeri yaklaşık 2.5 trilyon dolar. Türk lirası ile 20 trilyon TL. Tek başına Bitcoin'in günlük işlem hacmi 65 milyar doları geçmiş durumda. Kripto paralardaki toplam hacim ise günlük 235 milyar dolar civarında. Yani dev bir ekonomi dönüyor internet ortamında. Ve giderek bu dev ekonomi büyümeye devam ediyor.


Türkiye kripto para yatırımında dünya dördüncüsü
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kripto paralara yatırım her geçen gün artıyor. Hatta Türkiye'nin bu konuda dünya sıralamasında yerini aldığını da belirteyim. Invictus Capital'in 60 ülkede yaptığı araştırmaya göre Türkiye kripto yatırımcı oranında İngiltere ile dördüncülüğü paylaşıyor. Araştırmaya göre, kripto yatırımcı oranının en yüksek olduğu ülke yüzde 14.1 ile Almanya. Bu ülkeyi yüzde 7.7 ile ABD ve yüzde 6.8 ile İspanya izliyor. İngiltere ve Türkiye ise yüzde 4.8 kripto yatırımcı payıyla dördüncü sırada. Araştırmaya göre, bugün kripto yatırımcılarının yüzde 41.4'ü ilk kez bu alana yatırım yapanlardan oluşuyor.

Kripto para almak veya satmak için bir kripto para borsası kullanmanız şart. Geçen hafta yayınlanan Mali Suçları Araştırma Kurulu'nun (MASAK) rehberiyle Türkiye'deki isimleri kripto para ‘Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcılar’ olduğunu da belirteyim. Dünyada 3 bin 500'e yakın kripto para borsası yer alıyor. Türkiye'de ise bu rakam 30 civarında.


Kripto alım satım platformları banka hesabı değil
İşte bu noktada, kullanıcıların en çok yaptığı hata devreye giriyor. Kullanıcılar, kripto alım satım platformlarını birer banka hesabı olarak düşünüyor. Kripto para borsaları bir banka hesabı değil. Bir örnek üzerinden ilerlemek gerekirse, bu platformları birer döviz bürosu gibi. Bir döviz bürosuna gidip binlerce liranızı aylarca emanet etmezsiniz. Onun yerine dolarınızı bozdurup veya dolar alıp banka hesabına yatırırsınız. Çünkü Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından düzenlenmiş bir alandan bahsediyoruz. Dolayısıyla güvenilir bir alan. Kripto para borsalarının şu anki durumu da öyle. Bir yatırım hesabı olarak değiller. Sadece kripto para alım satımı yapmak için sunulan platformlar. Geçen haftalarda yaşanan kripto para vurgunu da bu yüzden yaşandı. 150 milyon dolar civarında meblağ, kullanıcıların borsaları birer banka hesabı gibi düşünmesinden dolayı uçtu, gitti.


Güvenlik nasıl sağlanır? Sıcak ve soğuk cüzdanlar
Peki bunun çözümleri neler olabilir? İlk akla gelen çözüm cüzdanlar. Bu cüzdanlar sıcak ve soğuk olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Sıcak cüzdanlar, mobil uygulama, web ve masaüstü cüzdanlar internet bağlantıları olması nedeniyle sıcak cüzdan diye sınıflandırılıyor. Mobil uygulama cüzdanları akıllı telefonlarınızda bir uygulama olarak çalışan, servis sağlayıcıları aracılığıyla ilgili ağlara erişim sağladığınız ve Bitcoin ve diğer kripto paralara sahipliğinizi gösteriyor. Bu cüzdanlar sayesinde her yerde kripto para ile ödeme yapabilirsiniz, kripto para borsalarına varlıklarınızı yönlendirerek alım satım işlemleri yapabilirsiniz.

Soğuk cüzdanlar ise internet bağlantısı olmayan fiziksel cüzdanlardır. Başka bir deyişle, internete erişimi olmayan şifreli çiplerde saklayabiliyorsunuz. Birer USB belleğe benziyorlar. Üzerlerindeki iki buton aracılığıyla PIN kodunuzu girebilir, transfer işlemlerini yalnızca PIN kodunuzu girdikten ve cihazın ekranında görerek onaylayabilirsiniz. PIN kodunuzu unutursanız, cihazınızı sıfırlamanız için kurulum yaparken kullandığınız 24 kelimelik anahtar kelime grubunu kullanabilirsiniz. Siber saldırılara karşı güvenli oldukları kesin.


Korsan tehlikesi
Hem sıcak hem de soğuk cüzdanlar için en büyük tehlike, siber saldırganlar. Korsan yazılımlar, dijital ortamdaki özel anahtarlarınıza erişme olasılığına sahip. Bilgisayarınıza farkında olmadan yükleyeceğiniz bir uygulama, arkadaşınızdan geldiğini düşündüğünüz bir link bile sizi hackerların tuzağına düşürebilir. Hatta en çok kullanılan yöntemlerden biri olan sosyal mühendislik ile bilgilerinizi çalabilirler. Siz, bilgisayarınızı güncellediğinizi sanarken, kendi elinizle, korsan yazılımı yükleyerek, cüzdanınızı siber saldırganlara teslim edebilirsiniz. İşin bir de şifreleme kısmı var. Truva atı olarak ifade edilen korsan yazılımlar, bilgisayarınızdaki tüm dosyaları şifreleyebilir ve dolayısıyla yatırımlarınız uçabilir.

Kısaca özetleyecek olursak, kripto para yatırımlarında soğuk ve sıcak cüzdanlar kullanılmalı. Bu cüzdanları kullanırken siber saldırıların her an gelebileceğini unutmayın. Şu anda bir Google aramasıyla kripto para sahiplerine ne kadar çok siber saldırı gerçekleştirildiğini görebilirsiniz. Dijital dünyada her an her saniye dikkatli olmaya devam edin.