Tüm zamanların en büyük siber saldırısı

  • HABER
  • 1 dk

E-posta kimliğinizin ve şifrenizin bir siber korsan forumunda paylaşılmasının başınıza ne tür dertler açabileceğini bir düşünün. Tüm özel bilgileriniz, yazışmalarınız, fotoğraflarınız başkalarının eline geçiyor. Bununla da kalmıyor, korsanlar çevrimiçi ortamlarda sizin adınıza satın alma işlemi yapabiliyor.

Böyle bir felaket ne yazık ki dünyayı sarmış durumda. Siber güvenlik analiz şirketi BGR, Gmail, Hotmail, LinkedIn ve Netflix gibi platformlara kayıtlı olan yaklaşık 3.2 milyar e-posta kimliği ve şifresinin bir siber korsan forumunda paylaşıldığını açıkladı. Uzmanlar bunun ‘çevrimiçi olarak paylaşılan en büyük çalıntı veri listesi’ olduğunu belirtiyor.
Bu saldırı, Compilation of Many Breaches (Comb) olarak niteleniyor. Yani aslında tek bir saldırıdan ibaret değil; daha çok, önceden internette tespit edilen geçmiş saldırıların derlenmiş hali. 2017’de de benzer bir saldırı düzenlenmişti. Şu ana kadar bu büyük saldırının kaynağı ve konumu bulunamamış olsa da 2017’deki saldırıyla aynı kökene sahip olduğu düşünülüyor.
Güvenlik açığını ortaya çıkaran CyberNews’un raporlarına göre, bilgisayar korsanları toplamda 15.2 milyar hacklenmiş hesap ve 2.5 milyardan fazla farklı e-posta bilgisi biriktirdi.


Bilgilerinizin çalınıp çalınmadığını kontrol edin
Bu haberi okuyorsanız, muhtemelen “Bu 3.2 milyar hesap arasında benimki de var mı” diyorsunuz. Bunu kolayca öğrenebilirsiniz. CyberNews, internet sitesindeki ‘Personal Data Leak Checker’ endeksine söz konusu e-posta adreslerini ekledi. Bu endeksten e-posta adresinizin açığa çıkıp çıkmadığını kontrol edebilirsiniz.


Ya hesabınız çalındıysa?
Bilgileriniz toplanmış ve sızdırılmış ise pek çok risk de çorap söküğü gibi gelebilir. Bilgisayar korsanları e-posta ve şifre kombinasyonlarınıza erişebilir ve bunları diğer hesaplarınızı çalmak için kullanabilir.
Kontrol ettiğiniz takdirde CyberNews sitesi size ‘hangi veri ihlalinin sorumlu olduğunu’ belirtiyor.
Gerekli araştırmayı yaptıktan sonra, hesaplarınızın güvenliğini sağlamak için şifrelerinizi hızlı bir şekilde değiştirmeniz ve e-posta hesaplarında iki faktörlü erişimi ayarlamanız faydalı olur.


Kaynak: CyberNews