Online reklamlar ile kimlik avcılarına yakalanmayın!

  • HABER
  • 2 dk

İnternetten alıveriş yapmak, hızlı ve kolay olduğu kadar avantajlı da. Ancak avantajlardan yararlanmak isterken dolandırılmak da mümkün.

Milyonlarca kullanıcı internetten alıveriş yaparken aynı zamanda en iyi fırsatları da yakalamak istiyor. Markalar da sundukları avantajları olabildiğince çok kullanıcıyı göstermek için reklam veriyor. İnternette bir ürün ararken, ilgi alanımıza uygun ya da incelediğimiz ürüne benzer pek çok ürünün de reklamlarını görüyoruz. Buraya kadar her şey çok normal... Peki bu reklamların bazılarının yasal olmadığını ve siber suçlular tarafından verilmiş olabileceğini biliyor musunuz?


İncelediğiniz reklamın yasal olduğundan emin misiniz?

Google'da bir arama yaptığınızda, içerikleri alakalı veya yararlı olduğu için belirli sonuçlar organik olarak en üst konumlarda gösteriliyor. İçeriklerin yanı sıra reklamlar da aynı şekilde en üstte görünüyor. Çünkü bir reklam veren gördüğünüz tanıtımları yapmak için Google’a ödeme yapıyor ve hizmet alıyor.

Ancak ekranınızda gördüğünüz Google reklamlarının tamamı yasal reklam verenler tarafından oluşturulmuyor. Bazıları siber suçlular tarafından yapılıyor. Oldukça cazip fırsatlar sunun bu tür reklamlarla, kullanıcıların sahte veya güvenli olmayan ürünleri satın alması, mali dolandırıcılık ya da kimlik avı yapılabilecek web sitelerine yönlendirilmesi amaçlanıyor.


Reklamların yüzde 10’u yasal değil

CyberNews Platformu, çevrimiçi satışları teşvik eden Google reklamlarının alışveriş yapan kullanıcılar için güvenli olup olmadığıyla ilgili bir araştırma yaptı. Bu araştırma için araştırma ekibi, kullanıcıların daha fazla alışveriş yapmaları için reklam çalışmalarının da yoğunlaştığı  ‘Efsane Cuma’ ve ‘Siber Pazartesi’ promosyonlarıyla ilgili 692 Google reklamını inceledi ve bu reklamların tanıttığı alan adlarını analiz etti.

Bu alanların güvenliğini test ederken üç kritere göre değerlendirme yapıldı. Alan Adı Yaşı, Kara Liste Durumu ve Web Sitesi Güven Puanı kriterlerine göre yapılan analiz çalışmasının sonucuna göre; Google reklamlarının yüzde 10'u potansiyel olarak, siber suçluların kullanıcıların paralarını ve kişisel verilerini çalmak için faydalandıkları kimlik avı web sitelerine yönlendiriyor.


Kimlik avcılarına yakalanmamak için dikkat!
Google'da gördüğünüz her reklamın güvenlik kontrolünden geçerek karşımıza geldiğini düşünüyor olsak da yapılan araştırma ve ortaya çıkan sonuç, durumun hiç de sandığımız gibi olmadığını gösteriyor. Peki gördüğümüz reklamın yasal olup olmadığını nasıl anlarız?

İnternet alışverişi yaparken, kimlik avı yapan sitelerden kaçınmak için şu noktalara dikkat edin:
 Google üzerinde karşılaştığınız reklamlara dikkatle tıklayın.
 Gerçek olamayacak kadar iyi ve çekici görünüyorsa, ‘muhtemelen kötü niyetlidir’ yaklaşımını benimseyin.
 Yasal e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmaya çalışın.
 Güçlü ve alıcı koruması sunan ödeme sistemlerini (3D Secure) ve bunu sağlayabilen siteleri tercih edin.