Dijital güvenlik neden bu kadar önemli?

  • HABER
  • 5 dk

Evinizden içeri girdiğinizde, kapınızı açık bırakmıyorsunuz değil mi? Hatta belki de sadece kapıyı kapatmakla kalmıyor, bir de kilitliyorsunuz. İşte son zamanlarda sürekli gündemde olan ‘Dijital ya da Siber Güvenlik’ ifadesi, ‘kullandığımız sistemleri, ağları ve programları dijital saldırılardan koruma pratiği’ olarak açıklanabilir. Yani evimizi korumak için aldığımız önlemler gibi, kullandığımız sistemleri, ağları ve programları hırsızlara karşı emniyete almanın türlü türlü yollarını kapsayan genel bir ifade dijital güvenlik. Dijital saldırılar genellikle hassas bilgilere erişmeyi, bilgileri değiştirmeyi ya da yok etmeyi, kullanıcılardan zorla para almayı veya işletme süreçlerini sekteye uğratmayı hedefler.

Etkili dijital güvenlik önlemleri almak, bugünlerde özellikle daha güç. Çünkü kullanıcılardan daha fazla cihaz mevcut ve saldırganlar her geçen gün daha da yaratıcı oluyor. Yine ev örneğinden gidecek olursak; bir kişinin birden çok evi var ve bu evlerin bazılarının yetersiz kilitleri adeta hırsızları içeri davet ediyor.


Dijital güvenliği nasıl sağlarız?

Peki bu hırsızlardan korunmak için ne yapacağız? Öncelikle, kullandığımız cihazları, sistemleri ve ağları saldırganlardan korumak için başarılı bir dijital güvenlik yaklaşımına ihtiyacımız var. Bunun için de kullanıcıların, daha önce yaşanıp tecrübe edilmiş süreçlerin ve teknolojinin dijital saldırılara karşı birbirlerini desteklemeleri şart. Bu üç unsurun, savunmayı nasıl daha etkili kılabileceklerine teker teker bakalım:


Kullanıcılar

Güçlü parolalar seçimi, e-posta eklentilerine karşı dikkat ve veri yedekleme… Kullanıcılar olarak bizler bu üç temel güvenlik prensibini anlamalı ve uygulamalıyız.


Tecrübe

İşletmeler, denenmiş ve başarılı olmuş dijital saldırılarla nasıl başa çıkıldığına dair bilgi sahibi olmalı. Bu bilgiler, saldırıları nasıl tespit edeceğinizi açıklayabilir, sistemleri koruyabilir, tehditleri keşfedip yanıtlamanızı sağlayabilir ve başarıya ulaşan saldırılardan sonra nasıl toparlanacağınız konusunda size yardımcı olabilir.


Teknoloji

Teknoloji, işletmeleri ve bireylerin kendilerini dijital saldırılardan korumaları için gereken bilgisayar güvenlik araçlarını sağlamak açısından esas unsur. Bilgisayarlar gibi internete bağlı tüm cihazlarınızı (uç nokta cihazları) , ‘akıllı cihazlar ile ağ ve bulut sistemlerinin korunması’nı ihmal etmeyin. Bu birimleri korumak için Firewall, DNS filtreleme, zararlı yazılım koruması, antivirüs yazılımı ve e-posta güvenlik çözümleri gibi araçlardan yararlanabilirsiniz.


Dijital güvenlik neden bu kadar önemli?

Basit bir düşünceyle “Benim bilgisayarımda ya da telefonumda çok önemli bilgiler yok, neden uğraşayım bu kadar önlemle” diyebilirsiniz. Ancak unutmayın ki, günümüzün birbirine bağlı dünyasında, herkes gelişmiş dijital savunma programlarından faydalanır. Bireysel olarak dijital saldırıya maruz kaldığınızda sadece bilgilerinizi kaybetmekle kalmazsınız, saldırganlar kimlik bilgilerinizi ele geçirebilir, sizden zorla para isteyebilir, aile fotoğraflarınız gibi sizin için manevi açıdan çok önemli verileri kaybetmenize yol açabilir.

Daha büyük resme baktığımızda ise sonuçlar çok daha ciddi boyutlara ulaşabilir. Çünkü enerji santralleri, hastaneler ve finansal hizmet veren şirketler gibi hayati altyapılara herkes ihtiyaç duyar. Bu tür organizasyonların güvenliğinin çökmesi, toplumsal işleyişte kriz yaratacak sonuçlar doğurabilir.

Bu yüzden hem kişisel, hem toplumsal bazda dijital güvenlikli bir yaşam, bizi büyük felaketlerden korumak için hayati önem taşıyor.


Kaynak:

Cisco