Ahmet Can yazdı: Hadi buluta taşınalım!

  • HABER
  • 3 dk

'Cloud'. Yani bulut. Teknolojiyle ilgileniyorsanız, bu kelimeyi sıkça duyuyorsunuzdur. İlgilenmiyorsanız bile, farkında olmadan şu anda elinizde tuttuğunuz akıllı telefonda bu teknolojiyi kullanıyorsunuz. iCloud ve Google Fotoğraflar aslında bulut teknolojileri kullanan çok yaygın iki platform. Bu örneklere daha pek çoğunu ekleyebiliriz. Küçük ya da büyük fark etmez, bir işletme sahibiyseniz bulut teknolojisinden yararlanmak için çok nedeniniz var demektir. Gelin önce ‘bulut’un ne olduğuna, sonra da avantajlarına yakından bakalım.


Cloud (Bulut) nedir?
Bulut teknolojisi, bir cihaza bağlı kalmadan ihtiyacınız olan servislere ve içeriklere uzaktan erişilmesidir. Yani kullanacağınız servisleri, sahip olduğunuz cihazınızda değil, internet üzerinden belki de sizden kilometrelerce uzakta olan bir veri merkezlerinde gerçekleştirirsiniz. Böylece cihazınızın başına bir şey gelse de verileriniz ondan bağımsız olarak saklanır. Telefonunuz mu çalındı? Fotoğraflarınız Google Fotoğraflar’a da aktarıldıysa hiçbir zaman kaybolmaz. Dökümanlarınızı iCloud’a da Google Drive’a yüklediyseniz yine güvenli bir şekilde saklamış olursunuz.

Kısacası yepyeni bir dünyadan bahsediyoruz. Bulut teknolojisi, verilerinizin güvenliği için tabii ki çok önemli. Ancak sihir asıl şirketlerde ve kurumsal alanlarda kendini gösteriyor. Yapılan son araştırmalara göre 2020 yılında tüm dünyada şirketler, bulut servislerine 400 milyar dolar civarında bütçe ayırdı. Bu rakamlar her geçen gün büyüyor. Türkiye'de ise bulut teknolojilerinin kullanımı henüz istenilen boyutlara ulaşmadı. 30 ülkede yapılan bir araştırmaya göre, bulut teknolojileriyle toplam teknoloji kullanım oranları kıyaslandığında, Türkiye yüzde 6.5 ile bulutu en az kullanan ülkelerden biri. İngiltere'de bu oran yüzde 30'a yakın. Bu veri şu anlama geliyor: Türkiye'deki şirketler, bulut teknolojileri yerine hâlâ kendi altyapılarını kullanmaya devam ediyor.


Bulut teknolojisi neden önemli?
Peki dijital güvenlik alanında bulut teknolojilerinin ne gibi bir önemi var? Bu sorunun cevabına madde madde göz atalım:


1. Daha güvenli: Dijital güvenlik, bulut bilişim altyapılarının en önemli avantajlarının başında geliyor. Örneğin; bir şirketiniz var ve bu şirketinizin tüm verilerini ve servislerini kendi sunucunuzda tutuyorsunuz. Güvenlik güncellemeleri, güvenlik yazılımları ve buna benzer pek çok konuyu şirketinizin IT ekibinin sağlaması gerekiyor. Tüm sorumluluk sizde ve sizin ekibinizde. Sürekli yatırım yapmanız kaçınılmaz. Bulut teknolojilerini sağlayan şirketlere baktığımızda neredeyse birçoğu Google, Microsoft ve Amazon gibi devler. Bu şirketler güvenliği sağlamak için yılda milyarlarca dolarlık yatırım yapıyor. Yapay zekâ ve makine öğrenimi gibi teknolojileri kullanıyorlar. Dijital güvenliği tehdit edecek bir saldırıyı önceden tahmin edebiliyorlar. Dolayısıyla, sizin yapacağınız yatırımla kıyaslamak bile yanlış olur.


2. Esnek çözüm kolaylığı: Dönem, esneklik dönemi. Esnek çalışma güzel bir örneği olarak gösterilebilir. Aynı konuya bir de şirketlerin ihtiyaçları gözünden bakalım. Esnek altyapılarla çalışmayan şirketler, kendi kuracakları veya tek bir ihtiyaca göre optimize edilmiş sistemleri kullanıyor. Bu noktada karşımıza iki seçenek çıkıyor. Bunlardan biri minimum ihtiyaca göre optimize edilmiş sistemler. Diğeri de maksimum ihtiyaca göre optimize edilmiş sistemler. Minimum ihtiyaçta, evet yatırım maliyeti düşüyor. Ancak anlık ihtiyaçlarda müşterilere hizmet verilemez hale geliniyor. Maksimum ihtiyaca göre yatırımda ise ister kullanın, ister kullanmayın elinizde atıl olarak bekleyen altyapının durması söz konusu. Yani her iki model de verimli değil. Esnek çözümlerde ise durum farklı. Kullanılan bulut altyapılarında anlık ihtiyaca göre esneme söz konusu oluyor. Diyelim ki; bir e-ticaret siteniz var. Kampanya dönemlerinde, sunucularınızın kapasitesini anlık ihtiyaca göre yükseltirken, kampanya bitiminde düşürmeniz mümkün. Bu da bulut sistemlerinin en büyük verimlilik avantajlarından.


3. Tasarruflu: Hazır söz tasarruftan açılmışken bu konu başlığından devam edelim. Bulut bilişim sayesinde, herhangi bir uygulamaya ya da şirket içi sunucu depolamaya gerek duymadan maliyetlerde tasarruf sağlamak mümkün. Bu servislerle, işletme maliyetlerinde güç, klima ve yönetim maliyetlerini ortadan kaldırabilirsiniz. Geniş bir IT ekibine de gerek yok. Sunucuları ve altyapıyı güncelleme maliyetini de bu listeye ekleyelim. Bunlara hesaba katınca, tüm altyapıyı şirketinizde tutmak yerine, buluta yüklemenin avantajı kendiliğinden ortaya çıkıyor. Yeri gelmişken bir yanlış algıyı da düzeltelim: Bulut servislerinin büyük şirketlere yönelik olduğuna dair bir düşünce olabiliyor. Oysa bulut servisleri, hacmi fark etmeksizin küçük ve orta ölçekteki tüm şirketler için kullanım kolaylığı sunuyor.


4. Uzaktan çalışma kolaylığı: Bir şirket bilgisayarı demek, yüklü uygulamalar, programlar ve dosyalar demek. Bunlara erişmek için de bir çalışanın mutlaka iş bilgisayarının başında olması gerek. Daha doğrusu gerekti. Artık uzaktan çalışma dönemindeyiz ve bu tür yaklaşımlar tamamen demode kalmış durumda. Bulut servisleri cihazdan bağımsız bir kullanım sunduğu için iş bilgisayarınız yanınızda olmasa da istediğiniz dosyalara ulaşmanız çok kolay. Çünkü tüm programlar ve dosyalar bulut altyapısında duruyor. İster tablet, ister akıllı telefon, isterse başka bir bilgisayar üzerinden sunucuya bağlanan çalışanlar, kolaylıkla kendi düzenine ulaşabiliyor. Başka bir deyişle uygulama veya dosya yüklemesine gerek kalmıyor. Bu da önemli bir avantaj demek. Özellikle saha çalışanlarınız varsa bu avantajın faydası daha da artıyor. Bu çözüme 'remote desktop' yani ‘uzak masaüstü’ deniliyor. Bu yöntem, internet bağlantı hızlarının artması sayesinde en popüler teknoloji trendlerinden biri. Gelecekte sadece ekranlardan ibaret olması beklenen cihazlar, bu teknoloji sayesinde hayata geçebilecek.


Bulut servislerinin sağladığı avantajlara daha pek çok madde eklemek mümkün. Şu anda bu yazıyı okuyorsanız ve hâlâ şirketinizin altyapısı kendi kurduğunuz sistemler üzerinden ilerliyorsa, hemen araştırmaya başlayın. Geç kalmadınız. Buluta taşınmak için gün bugündür.