KOBİ’ler için dijital risk nedir?

  • HABER
  • 5 dk

İş verileriniz, kritik sistemleriniz ve iş süreçlerinize yönelik herhangi bir tehdit, işletmeniz için dijital risk veya bilgi teknolojisi riski oluşturur. Bu durumun sebeplerine ve çözümlerine göz atalım:


Bütçe darlığı yüzünden BT zafiyetlerini keşfedememe

Büyük işletmeler, güçlü bilgi teknolojilerine (BT)  iyi bütçeler ayırabiliyor. Ancak küçük işletmelerin dijital güvenliği genellikle ‘elindekiyle yetinme’ üzerine kurulu. Birçok KOBİ, standart kurumsal güvenlik uygulamaları için bütçeden yoksun. Büyük bir işletme, düzenli olarak ‘sızma testi’ gerçekleştirebilir, başka bir şirketten düzenli destek alabilir, daha üstün ve genellikle daha pahalı teknolojik çözümler kullanabilir. Sızma testleri, güvenlik açıklarını belirleme konusunda etkilidir. Bu testler küçük firmalar için pahalı görünse de şirketin mevcut siber güvenlik faaliyetleri konusunda çok iyi bir fikir verecektir. Bu yüzden sızma testlerini önemseyin, yaptırın. Sızma testleri sadece bir zafiyet taramasından ibaret olmamalı, dijital güvenlik mimarisine ilişkin iyileştirme tavsiyeleri de içermelidir.


Uzman ekip ihtiyacı

Bütçeniz sınırlıysa, en deneyimli ve/veya yetenekli kişileri işe almanız da zorlaşır. Bu yüzden birçok KOBİ, güçlü kurumsal ekiplerin sahip olduğu bilgi, beceri ve deneyimden yoksun kalıyor. Her yıl sayıca artan ve gelişen saldırganlar bu zafiyetten yararlanıyor. Bu konuda düzenli dış kapsamlı hizmet alın, yıllık düzenli sızma testleriyle de alınan hizmetin kalitesini test edin.


Yasal uyumluluk konusunda bilgi eksikliği

Müşterileriniz, tedarikçileriniz ve ortaklarınızla iletişiminizde, iş süreçlerinde bilgi teknolojilerini kullanıyorsanız, bu teknolojilerle birlikte gelen riskleri yönetmek her zaman öncelikli  bir konu olmalı.

KOBİ'lerin küçük ekipleri dijitalleşmenin getirdiği riskleri yönetecek deneyim ve bilgiden yoksun olabilir. Oysa saldırganların, daha büyük hedefler için KOBİ’leri bir basamak olarak kullanması, KOBİ’lerin karşılaştığı riski artırıyor. Bu yüzden KOBİ'lerin büyük şirketlerle aynı yasal uyum sorumluluklarına sahip olduğunu bilmesi gerekir. Kişisel verilerin gizliliği, BT veri güvenliği ve kayıtların saklanması veya imhası için yasalar ve düzenlemeler sadece büyük şirketleri değil KOBİ’leri de yakından ilgilendirir. Yasal uyum açısından örnek vermek gerekirse Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVVK) büyük küçük işletme ayrımı olmadan tüm işletmeleri kapsar ve uygun dijital önlemlerin alınmasını gerektirir. Yöneticilerin ve çalışanların KVVK konusunda bilgilenmesini sağlayın.


Kaynak:

KVKK

Xmcyber

Kaspersky

Risk Management Studio

Nibusiness Info