Siber dünyadaki yeni tehditler

  • HABER
  • 2 dk

Pandeminin yarattığı sağlık riskleri de yol açtığı tehditler de hayatımızdaki etkisini sürdürüyor. Koronavirüsün yeniden şekillendirdiği sektörlerde siber tehdit riski giderek daha da yükseliyor.

Aşı araştırmaları, eğitimde dijitalleşme, uzaktan çalışma modelleri... Pandemi döneminin en çok konuşulan başlıkları, hacker’ların yakın takibinde. Dünyaca ünlü siber güvenlik şirketi Kaspersky, 2021’de karşı karşıya olduğumuz dijital tehlikelere dair öngörülerini paylaştı.


Gündemdeki dijital tehditler
Karantina önlemleriyle başlayan ‘eğitimde dijitalleşme trendi’nin önümüzdeki dönemde de süreceği anlaşılıyor. Sosyal medya, video hizmetleri ve oyunların eğitim sürecine entegrasyonu, öğrenme sürecine olumlu katkılarından dolayı öne çıktı. Ancak çevrimiçi öğrencilerin sayısı arttıkça tehlike de büyüyor. Hem öğrencilerin, hem de eğitimcilerin kişisel verilerinin güvenliğine daha fazla dikkat etmeleri şart. Kullandıkları cihazların güvenlik ayarları doğru yapılmamışsa, eğitim platformları aracılığıyla yayılan saldırıların hedefi olabilir.

Bir başka risk de dijital teknolojiler kullanılarak gerçekleştirilen ve sosyal medyada, mesajlaşma platformlarında, oyun platformlarında ve cep telefonlarında maruz kalınan siber zorbalıklar. Sosyal medyada bir kişi hakkında yalanlar yaymak, utandırıcı fotoğraflar yayınlamak mesajlaşma platformlarından incitici mesajlar ya da tehditler yollamak, sanal dünya zorbalarının en çok başvurduğu yöntemler.


Uzaktan çalışmanın riski
Siber dünyanın saldırganları her yıl hedef büyütüyor. Bu aktörler geçen yıl endüstriyel işletmelerin özelliklerini yakından inceleyip, teknolojik ağları hakkında büyük miktarda bilgiye erişim sağladı. Bunun 2021'de de devam etmesi bekleniyor. Özellikle endüstriyel kontrol sistemlerine yani ICS’lere yönelik fidye yazılımlarıyla saldırılar hem hedef büyütecek hem de APT yani gelişmiş kalıcı tehdit taktikleriyle daha da karmaşık hale bürünecek gibi duruyor. Zira endüstriyel ağlar uzaktan erişen çalışan sayısındaki artışla birlikte daha savunmasız hale geldi.


COVID-19’u fırsata çeviren sanal saldırganlar
Saldırganların tıbbi araştırmalara ilgisi de hiç olmadığı kadar yüksek. Amaçları COVID-19'a karşı geliştirilen aşılara dair bilgileri ele geçirmek. 2021'de de bu çabaları kuşkusuz sürüyor. Sağlık sektörü  küresel olarak hastalıkla savaşmaya devam ettiği sürece, aşı ya da ilaç alanında önemli başarı elde ettiğini söyleyen her şirket saldırıya uğrayabilir.

Kaspersky tehlikelerin altını çizerken, hastanelerde dijital güvenliğe odaklanma eğiliminin 2021'de siber güvenlik uzmanları, kuruluşlar ve sağlık sistemleri arasında daha fazla işbirliği getireceği notunu da düşüyor.
Önceki deneyimler, pandemi gibi büyük krizlerin, kuruluşları altyapılarını daha fazla korumaya ittiğini gösteriyor.
Siber güvenlik alanında başı çeken ve dünya genelinde 400 milyondan fazla kullanıcıya ve 250 bin kurumsal müşteriye hizmet veren Kapersky’nin 2020 yılı tahminlerini içeren Kaspersky Güvenlik Bülteni 2019 ve 2021 tahminlerini içeren Kaspersky Güvenlik Bülteni 2020  konuyla ilgili derinlikli içerik sunuyor.