Ücretsiz dijital okuryazarlık kitabı

  • HABER
  • 2 dk

Devir paylaşım devri. Özellikle yararlı bilgiyi kendisine saklayanlar değil, onu, ihtiyaç duyan herkesle paylaşanlar zamanın ruhunu gerçekten taşıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), tam da bu amaçla yaklaşık bir yıl önce ‘Açık Kaynak Dijital İçerik Üretme Projesi’ni başlattı. Son yıllarda toplumun gelişmesine büyük katkı sağlayan açık kaynak felsefesi, dijital üretkenliği artırıcı ve hızlandırıcı etkide bulunuyor.
Projenin amacı, açık kaynak felsefesinin ve yaklaşımının benimsenmesine katkı sağlamak, teknolojinin etkin kullanımına yönelik zengin içerik üretmek, yapılan çalışmaların yayılmasına ve yaygınlaştırılmasına katkı sağlamak, içerik kalitesini ve niteliğini artırmak.

Açık Bilgi Vakfı (Open Knowledge Foundation) açık kaynağı ‘Herhangi bir telif hakkı, patent ya da herhangi bir kontrol mekanizmasına tabi olmaksızın herkes tarafından ücretsiz ve özgürce kullanılan kaynak’ olarak tanımlanıyor. Kısacası, dileyenin özgürce yararlanabildiği, paylaşabildiği her türlü içerik açık kaynak demek.


‘Dijital Okuryazarlık’ kitabı herkese açık
BTK’nın ‘Açık Kaynak Dijital İçerik Üretme Projesi’ kapsamında yaklaşık bir yıl önce çağrısı yapılan ‘Dijital Okuryazarlık’ kitabı, Güvenli İnternet Merkezi koordinasyonunda akademisyenler, eğitimciler ve alanında uzman yazarlar tarafından kaleme alınarak tamamlandı.

Serinin ilk kitabında, internet ve inovasyon, bilişim etiği, dijital ortamda sağlık, teknoloji ve hayat boyu öğrenme, geleceğin eğitim-öğretim teknolojileri, açık kaynak teknolojilerini kullanma, açık kaynak içerik geliştirme ve kullanma becerileri, dijital çağda öğrenme ve öğretme, dijital dönüşümde kazanılması gereken rol ve beceriler, dijital çağda sosyallik, asosyallik, dijital güvenlik ve mahremiyet konuları farklı bölümler altında ele alınarak, yazarların öneri ve değerlendirmeleri sunuldu.

Kitapta ayrıca, dijital okuryazarlıktan dijital üretkenliğe, bilgiye erişimden bilgi üretme ve paylaşımına katkı sağlayacak içerikler yer alıyor.

Kullanıcılar bu kitaba, hiçbir ücret ödemeden http://acikkaynak.gim.org.tr adresinden ulaşabilir.

Portal, internet ve teknolojinin bilinçli kullanımına yönelik lise ve üniversite öğrencilerinin yarıştığı ‘Açık Kaynak Kısa Film ve Kamu Spotu Yarışması’, ortaokul ve lise öğrencilerinin yarıştığı ‘İnternettesin! Güvende misin?’ temalı videonu çek-gönder yarışması, ‘Dijital Çağın Okuryazar Bireyleri’ gibi birçok temada içerik üretilmesine de katkı sağlıyor.