KOBİ’ler neden VPN kullanmalı?

  • HABER
  • 2 dk

İnternet, özellikle küçük ve orta işletmeler için önemli ama tehlikeli bir araç. Gelin rakamlara bakalım: İnternet ve araştırma şirketi Verizon'un 2018 Veri İhlali Araştırma Raporu’na göre, kötü amaçlı yazılım saldırısı kurbanlarının yüzde 58'i küçük işletmeler olarak sınıflandırılıyor; siber saldırganların yüzde 70'inden fazlası kasıtlı olarak küçük işletmeleri hedef alıyor. Bu verilerin ortaya koyduğu gibi küçük işletme (KOBİ) sahiplerinin bilgisayar korsanlarının ağına düşmesi ne yazık ki uzak bir ihtimal değil. Korkmayı, bilinçli bir internet kullanıcısı olursanız bu tür saldırı risklerini en aza indirmenin de yollarını öğrenmiş olursunuz. İlk adım, internet kullanırken olabildiğince çok güvenlik katmanı eklemeniz. Ne kadar çok güvenlik katmanı eklerseniz, saldırganların bunları aşması da o kadar zor olur. Sanal Özel Ağ veya VPN (Virtual Private Network) bu noktada size yardım eli uzatacak iki önemli unsurdur.


VPN nedir?
Çoğunuz VPN’i duyuyorsunuz ve hatta belki de kullanıyorsunuz. Peki nedir VPN?
VPN’i, güvenli bir bağlantı sağlamak için bulunulan konumla, internet arasında olan bir tür tünel gibi hayal edebilirsiniz. Mevcut internet bağlantısıyla çalışır ve tüm veriler bu tünelden geçer. Veriler tünele girmeden önce şifrelenir, anonim olarak tutulur ve internette gezinti  faaliyetlerini (browsing) siber korsanların meraklı gözlerinden gizler.


VPN sizi nasıl gizler?
Bilgiler kullanıcının IP adresinden değil de VPN sunucusunun IP adresinden geliyor gibi göründüğünden, hiç kimse verinin nereden geldiğini bilemez, bu da internet etkinliğini anonim tutar. Bireylerden büyük şirketlere ve devlet kurumlarına kadar herkes VPN kullanımından yararlanabilir.


Uzaktan çalışmada VPN
Özellikle pandemiyle birlikte uzaktan çalışma modelleri hayatımıza iyice yerleşti. Pek çok şirket kalıcı olarak, uzaktan çalışma şartlarını benimsemiş görünüyor. VPN'e sahip olmak, şirket bilgilerine çalışanlar tarafından her yerden güvenle erişebileceği anlamına gelir. Bir VPN, potansiyel güvenlik sorunlarını çözmenin ötesinde, genellikle uzaktan erişime izin vererek bir şirketin üretkenliğini artırabilir.


KOBİ’ler neden VPN kullanmalı?
VPN, KOBİ’lere de bazı temel faydalar sunar. En önemli faydalarından biri güvenliktir. Örneğin bir otelde VPN aracılığıyla ortak bir Wi-Fi ağına bağlanıldığında, veriler güven altına alınır ve şifreli iletilir. Bir siber saldırgan sizi hedef almaya çalışsa bile başarılı olamaz. VPN sağlayıcısı IP adresinden geliyor gibi göründüğünden, bilgisayar korsanlarının IP adresini ve ona ulaşmak için adres yolunu takip etmeleri mümkün değildir.


Kullanıcı en hassas verileri için VPN’e güvenebilir. Çevrimiçi ortamda kullanıcıyı güvende ve anonim tuttuğundan KOBİ’ler için güvenilir bir VPN sağlayıcısı seçmek önemli bir karardır. Daha büyük şirketler kendi VPN sistemlerine sahip olmak isteyebilir. Çoğu VPN’in kurulumu kolaydır ve VPN’i cihazlara veya yönlendiricilere kurmaya yardımcı olacak birçok kaynak bulunur.


VPN maliyetine değer mi?
Google G Suite Business ve Salesforce Sales Cloud gibi web ve bulut hizmetlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, birçok KOBİ artık kendi şirketleri bünyesinde bir veri merkezine ihtiyaç duymuyor. İnternet üzerinden alınacak  kurumsal bir VPN hizmeti, şirket bünyesinde VPN sistemi kurmak için bilgi teknolojileri (BT) personelinin pahalı ağ donanımlarına para harcamadan güvenli bir uzaktan erişim yapısı kullanmasına olanak tanır. Kullanıcılarını ve verilerini daha güvenli hale getirmeleri gerektiğini bilen ancak daha büyük kuruluşların bütçesinden yoksun olan KOBİ'ler için, her kullanıcı için bir VPN hizmet hesabına yatırım yapmak, KOBİ'lerin yapabileceği en iyi BT yatırımlarından biri olabilir. Yatırılan bu küçük miktar, artık her kullanıcı oturumunun geçiş halindeki verilerin asgari düzeyde şifrelenmesi, güvenli kimlik doğrulama ve web uygulamalarına ve hizmetlerine güvenli erişimle korunduğu anlamına gelir. Bir VPN ağı oluşturulduktan sonra, bakım maliyeti çok düşüktür. Bir servis sağlayıcı kullanmaya karar verilirse, ağ kurulumu ve süreci izleme işletmenin sorumluluğundadır.


VPN’in faydaları:


Güvenli dosya paylaşımı
Bir VPN hizmeti, çalışanların güvenli bir şekilde dosya paylaşmasına yardımcı olur. Çünkü çoğu VPN, çalışanların yalnızca ihtiyaç duydukları bilgilere erişebilmelerini sağlamak için hangi dosyaları kimin görebileceğini denetleyen ayarlara sahiptir.


• Anonimlik
Anonimlik, VPN’in sağladığı önemli faydalardan biridir. İnternette VPN sağlayıcısının IP adresi aracılığıyla gezinmek kullanıcıya çevrimiçi anonimlik sağlar. VPN'ler gerçek IP adresini gizlediğinden, bilgisayar korsanları (hacker) hassas verileri toplamak için IP adresine kadar izleyemezler. En yüksek düzeyde anonimlik için, trafiğin birden çok sunucu üzerinden, tercihen birden fazla uluslararası konuma gönderen bir VPN kullanılmalıdır.


• Başka ülkelerin içeriğine erişim
Bir diğer VPN faydası ise IP adresi menşeinde değişiklik yapmaktır. İhtiyaç olursa, bir VPN kullanıcıya başka bir ülkeden bir IP adresi sağlayabilir. Bu, bazen farklı ülkelerden içeriğe erişmek için gerekli olabilir. Çünkü bazı içeriklere sadece o ülkede bulunuyorsanız erişebilirsiniz. VPN bu engeli ortadan kaldırır; belirli ülkeden bir IP adresi sağlayabilir ve böylece aranılan içeriğe erişilmesine izin verir.


• Ağ verimliliği
VPN, ağ performansını korumaya yardımcı olur. Bant genişliği ve ağ verimliliği, bir VPN çözümü uygulandıktan sonra artabilir. Birçok internet servis sağlayıcı, işletmenizin ağ hızlarını IP adresi başına yavaşlatarak ve bant genişliğini azaltarak trafiği kontrol ediyor olabilir. VPN kullanırken elde edilen anonimlik, trafiği ve hedefini şifreleyerek kullanıcıyı kasıtlı yavaşlamalardan korumaya yardımcı olabilir.


• Şifrelemeye dikkat
Son olarak VPN’le ilgili teknik bir bilgi: Sağlayıcının sunduğu şifreleme düzeyi kontrol edilmelidir. Ne kadar güçlü şifreleme düzeyi varsa o kadar iyidir. 256 bit şifreleme, VPN endüstrisinde neredeyse standarttır. Bazı sağlayıcılar daha az güvenli 128 bit şifreleme sunar. Bunlar mümkünse kaçınılması gerekenlerdir. VPN kullanırken kullanıcının kendi özel IP adresine sahip olması sistemlerde erişim kontrolü  açısından önemlidir. Atanmış bir adresi kullanan tek kişi olmak, güvenlik duvarlarında kolay kısıtlamalar sağlayarak, en yüksek düzeyde erişilebilirlik ve güvenlik elde etmek için önemlidir.


Kaynaklar:
https://www.nerdsonsite.com/blog/benefits-of-vpns-for-businesses/
https://www.eu-startups.com/2019/10/why-more-and-more-businesses-are-using-a-vpn-service-sponsored/
https://www.score.org/blog/should-your-small-business-use-virtual-private-network-vpn
https://yourstory.com/mystory/how-a-vpn-can-help-your-small-business-icjal8fbwn
https://www.smallbizdaily.com/an-entrepreneurs-guide-to-small-business-vpn/