En çok kimlik bilgisi hırsızlığından korkuluyor

  • HABER
  • 2 dk

Araştırmalara göre, dijital dünyada kimlik bilgilerinin çalınması, insanları ağır hastalığa yakalanmaktan daha çok korkutuyor. Bu korku, tüketicileri uzman firmalardan destek almaya götürüyor.

 
Ne ağır hastalıklar ne kazalar ne de evlerinin soyulma ihtimali... Hiçbiri tüketiciyi kimlik bilgisi hırsızlığı kadar korkutmuyor.
ABD merkezli araştırma şirketi Benenson Strategy Group’un 700 yetişkinle yaptığı son araştırmaya katılanların yüzde 76’sı en çok kimlik hırsızlığından korktuğunu, yüzde 34’ü ise çok korktuğunu söylüyor. Araştırmada yer alanların yüzde 90’ı ise her an kimlik hırsızlığına uğrayabileceğini ya da bir siber suç mağduru olabileceğini düşünüyor.


Korku listesinin devamı şöyle:
- Ciddi bir hastalığa yakalanmak ya da yaralanmak (%74)
- Trafik kazası geçirmek (%64)
- Eve hırsız girmesi (%56)


Araştırmayı yaptıran Generali Global Assistance şirketinin yöneticilerinden Paige Schaffer’a göre, tüketicilerin korkuları yersiz değil; zira geçen yıl kimlik hırsızlıkları sonucu kişiler ve kuruluşlar toplam 56 milyar dolarlık kayıp yaşanmış. Schaffer, konuyla ilgili bilinç düzeyinin de artmadığına dikkat çekiyor. Çünkü raştırma sonuçları, tüketicinin yüzde 50’sinin kimlik hırsızlığından ve siber suçlardan korunmak için öncelikle ne yapılması gerektiğini bilmediğini gösteriyor.


Kurumlardan hizmet alma eğilimi
Genellikle e-posta, reklam veya sık kullanılan web sitelerine benzer siteler aracılığıyla yapılan kimlik avı saldırılarına karşı yeterli bilgiye sahip olmayanlar, verilerini üst düzeyde koruyabilecek, güvenilir buldukları kurumlardan hizmet almayı tercih ediyor.
Yine araştırmaya göre, tüketicilerin yüzde 77’si kimlik hırsızlığı alanında uzmanlaşmış firmalarla çalışma niyetinde.
Tüketicilerin çoğu bu kurumları bir tür kahraman olarak görüyor ve bu kahramanın onları sanal dünyanın karanlık,  belirsiz tehlikelerinden korumasını bekliyor.