İnternet Güvenlik Raporu

  • HABER
  • 3 dk

Ağ güvenliği konusunda uzman şirket WatchGuard’ın 2021 İkinci Çeyrek İnternet Güvenliği Raporu yayımlandı. Yeni rapor, dosyasız kötü amaçlı yazılımlarda ve fidye yazılımı saldırılarında çarpıcı artışlar olduğunu gösteriyor.
 
 
Raporda şu önemli bulgulara yer verildi:
 
1. İkinci çeyrekte kötü amaçlı yazılımların yüzde 91.5'i, şifreli bir bağlantı yoluyla yayıldı. Bu durum, önceki çeyreğe göre çarpıcı bir artış olduğunu ve ağdaki şifreli HTTPS trafiğini incelemeyen kurumların her 10 kötü amaçlı yazılımdan 9’unu kaçırdığını gösteriyor.
 
 
2. WatchGuard cihazlarına göre ağ saldırıları, önceki çeyreğe göre yüzde 22 artarak 2018’in başından bu yana en yüksek hacme ulaştı. İlk çeyrekte yaklaşık 4.1 milyon ağ saldırısı görülürken, takip eden çeyrekte bu sayı bir milyon daha arttı. Bu durum, kullanıcı odaklı korumaların yanı sıra ağ güvenliğini sağlamanın artan önemini vurguluyor.


  
3. Fidye yazılımı büyük tehdit... 7 Mayıs 2021'deki Colonial Pipeline saldırısı, fidye yazılımının bir tehdit olarak burada kalacağını korkutucu bir şekilde ortaya koydu. Çeyreğin en önemli güvenlik olayı olan bu ihlal, siber suçluların yalnızca hastaneler, endüstriyel kontrol ve altyapı gibi en hayati hizmetleri hedef almakla kalmayıp aynı zamanda bu yüksek değerli hedeflere yönelik saldırıları nasıl artırdığının da altını çiziyor.


 
4. Microsoft Office tabanlı tehditler popülaritesini sürdürüyor. Yüksek önem derecesine sahip RCE güvenlik açığı, Windows 10 bilgisayarlarında Microsoft Office ve Office 365'e yönelik hedefli saldırılarda aktif olarak kullanıldığında manşetlere çıktı. Office tabanlı tehditler, kötü amaçlı yazılım söz konusu olduğunda popüler olmaya devam ediyor.


5. Dosyasız tehditler artarken, tespit edilmesi daha da zor hale geliyor. 2021'in yalnızca ilk altı ayında PowerShell gibi komut dosyası motorlarından kaynaklanan kötü amaçlı yazılım algılamaları, geçen yılın komut dosyasıyla başlatılan toplam saldırı hacminin yüzde 80'ine ulaştı ve bu durum, bir önceki yıla göre önemli bir artış yaşandığını gösterdi. 2021 dosyasız kötü amaçlı yazılım algılamaları hacim olarak iki katına çıkma yolunda ilerliyor.


WatchGuard Q2 2021 İnternet Güvenlik Raporu’nun tamamına buradan ulaşabilirsiniz. https://www.watchguard.com/wgrd-resource-center/security-report-q2-2021