Instagram’dan 18 yaş altı kullanıcılara özel koruma önlemleri

  • HABER
  • 3 dk

Facebook çatısı altında büyüyen sosyal medya hesabı Instagram gençlerin tanımadığı veya iletişime geçmek istemediği yetişkinlerin kendileriyle iletişime geçmelerini engellemek için yeni tedbirler aldı. Bu önlemler çerçevesinde 18 yaş altı (AB için 16 yaş altı) gençler yeni bir Instagram hesabı açtığında hesabın varsayılan ayarı gizli hesap olacak.

Bu adımın arkasında ‘şüpheli’ yetişkinlerin, gençlerle istenmeyen iletişim kurmasını zorlaştırmak yatıyor.
 
Instagram ayrıca ürünlerini genç kullanıcılara tanıtmak isteyen reklamverenler için hedefleme seçeneklerini de kısıtladı.


 
“Gençler için ek tampon”
Şirketin, değişiklikleri duyuran blog yazısında, "Instagram'da gençler için güvenli ve özel, aynı zamanda eğlenceli bir deneyim yaratmak, rekabetçi zorluklarla birlikte geliyor" dendi. Yazıda şu cümlelere yer verildi: "Onların kolayca yeni arkadaşlar edinmelerini ve ilgi alanlarına ayak uydurmalarını istiyoruz, ancak istenmeyen DM'ler veya yabancılardan gelen yorumlarla uğraşmalarını istemiyoruz."
 
Şirket bunun yanında herkese açık hesapları olan kullanıcılara, özel hesaba geçmenin faydalarını vurgulayan ve nasıl yapılacağını açıklayan bir bildirim gösterecek.
 
Instagram potansiyel olarak şüpheli yetişkin hesaplarını otomatik olarak algılayan ve bu hesapların uygulamadaki gençlerin hesaplarıyla etkileşime girmesini engelleyen bir araç geliştirdiğini de bildirdi.
 
 
Uygulamanın Kamu Politikası Yöneticisi Karina Newton "Gençler için ek bir tampon oluşturuyoruz" dedi ve şirketin, yetişkinlerin onları takip etmeyen 18 yaşından küçük kullanıcılara doğrudan mesaj göndermesini zaten kısıtladığını belirtti.  Instagram halihazırda temas başlatma ve cinsel içerik veya iyilik talep etme de dahil olmak üzere, reşit olmayanlarla istenmeyen etkileşimleri yasaklayan politikalara sahip. Yeni sistemin ise ilk etapta temasın oluşmasını önlemek için tasarlandığı belirtiliyor.