Sosyal medya platformları saldırı altında

  • HABER
  • 2 dk

Sosyal medya platformlarından art arda gelen veri hırsızlığı haberleri kullanıcıları korkutuyor. Facebook, Linkedin ve Clubhouse üst üste saldırıların hedefinde yer aldı.

Geçtiğimiz haftalarda Facebook’taki 530 milyon kullanıcının bilgilerinin çalınmasının yankıları dinmeden, benzer bir haber bu kez iş temelli  sosyal medya platformu Linkedin’den geldi. Platformu kullanan 500 milyondan fazla kişinin bilgilerinin çalındığı ve çevrimiçi olarak satışa sunulduğu ortaya çıktı.

Şirket, yaşanan olayı doğrularken bir Linkedin çalışanı “Sorun hâlâ araştırılıyor, çalınan bilgiler herkese açık olarak görüntülenebiliyor. Üyelerimizi ve onların verilerini korumak için çabalıyoruz” dedi.2 milyon kullanıcının verileri yayınlandı
Siber güvenlik alanında yayın yapan CyberNews gibi internet sitelerinde paylaşım yapan hackerlar, 500 milyon kullanıcının bilgilerine sahip olduklarını belirtirken olayı doğrulamak için 2 milyon kullanıcının bilgilerinden oluşan bir örneği erişime açtı.
Bu örnekte üyelerin gerçek isimleri, e-posta adresleri, telefon numaraları, iş bilgileri ve Linkedin’e bağlı diğer sosyal medya hesapları gibi birçok veri yer aldı. Hackerlar bu örneğin görüntülenmesi için iki dolar ücret talep etti.
Linkedin’de 675 milyondan fazla aktif kullanıcı bulunuyor, bu da platformu kullananların yaklaşık dörtte üçünün bilgilerinin çalındığı anlamına geliyor.Clubhouse da hedefte
Son günlerin popüler sesli sohbet uygulaması Clubhouse’ta da 1.3 milyon kullanıcının kişisel verileri sızdırıldı. Verilerin kimlik hırsızlığı ve dolandırıcılık gibi yollarla kullanılabileceği iddia edildi.
Yine Cyber News’ta yer alan habere göre, kullanıcıların kişisel verileri, bir hacker forum sayfasında paylaşıldı. Paylaşılan bilgiler arasında kullanıcıların isimleri, sosyal medya profil isimleri ve başka detayların olduğu belirtildi. Sızan verilerin, hackerların kullanıcıları kimlik hırsızlığı ve dolandırıcılık yöntemleriyle hedef almasına neden olabileceği belirtildi.
Hayatımıza geçen yıl girmesine rağmen çok kısa sürede popüler bir uygulamaya dönüşen sesli platform Clubhouse’un kullanıcıları olay üzerine tedirgin olurken, platformu iş amaçlı kullanan şirketler de panik yaşadı.


Sizin bilgileriniz de çalınmış olabilir mi?
Siz de bu platformları kullanıyor ve bilgilerinizin çalınıp çalınmadığını merak ediyorsanız, haveibeenpwned.com sitesine girerek durumu kontrol edebilirsiniz. Ve her zamanki gibi hatırlatmakta yarar var: Güçlü parolalar oluşturmanız, aynı parolayı tüm platformlardan kullanmamanız siber korsanların işini zorlaştırır. Unutmayın! Dijital araçlarla geçirdiğimiz zamanın artması, hacker’ların iştahını kabartıyor. Hırsızlar artık evinize değil, dijital hesaplarınıza girerek sizi buluyor. Güvenlik basamaklarınızı iyi oluşturmanız, saldırganların hızını yavaşlatacaktır.