28 Eylül / Uluslararası Bilgiye Erişim Günü

  • HABER
  • 2 dk

UNESCO tarafından başlatılan 28 Eylül / Uluslararası Bilgiye Erişim Günü bilgi edinme özgürlüğü yasalarının kabulünü teşvik etmeye, her yaştan ve cinsiyetten insana bilgi alışverişini, siber uzayda kültürel çeşitliliği sağlamaya odaklanıyor.


Günün en önemli amacı, adından da anlaşıldığı üzere her yaştan kullanıcının bilgiye eşit olarak erişimini sağlamak. Günümüz teknolojisi özellikle ileride yaştaki kullanıcılar için zorlu bir sınav. Bu nedenle 28 Eylül herkesi dijital olarak kapsamaya odaklanmak için iyi bir fırsat.


Yaşlıların teknolojiyle ilişkisi arttı
Pandemi pek çok şeyi değiştirdiği gibi yaşlıların teknolojiyle ilişkilerinde de değişimlere yol açtı. Araştırmalara göre pandemi öncesinde internet erişimi olan yaşlıların sayısı hayli düşüktü. PewResearch raporuna göre 2019 yılında ABD'de 65 yaş ve üstü yetişkinlerin üçte biri hiç internet kullanmadığını, katılımcıların yarısı evde internet erişiminin olmadığını söylüyordu. Ancak pandemi dijitalleşme sürecini hızlandırdı; şimdi internete erişimi olan yaşlıların sayısı her zamankinden daha fazla.


Bu sayı artsa da yaşlıların internete erişim ve teknolojik cihazların kullanımı konusunda yaşadığı sorunlar sürüyor. Bu zorlukları aşmadaki en önemli yardımcı elbette ailedeki gençler. Siber güvenlik şirketi Kaspersky tarafından yakın zamanda yapılan araştırmaya göre Y kuşağının yüzde 64'ü, yaşlı bir akrabasına teknik destek sunma konusunda yardım ediyor.


Aile büyüklerinin dolandırılma tehlikesi
Bu durum, yaşlıların çevrimiçi güvenliğiyle ilgili soruları gündeme getiriyor. Aynı araştırmaya göre, ankete katılan Y kuşağının yüzde 69'u ebeveynlerinin internette dolandırılmalarından endişe duyduklarını söylüyor.


Tehlikelere rağmen, günümüz hayatı yaş gözetmeksizin herkesi yeni teknolojileri kullanmaya çağırıyor. Başka türlüsü artık mümkün değil. Anketler de ileri yaştaki kullanıcıların bununla sorunları olmadığını, yeni teknolojileri tanıma konusunda hevesli olduğunu gösteriyor. Ancak çocukları türlü dijital tehlikelerden korumaya çalıştığımız gibi, aile büyüklerimizi ya da yakınlarımızı da risklere karşı uyarmalıyız.


Yaşlılar için dijital güvenlik önlemleri
Kaspersky’nin ileri yaştaki kullanıcılar için hazırladığı basit uyarılar, sevdiğiniz büyükleri dijital dünyada güvende tutmanın ilk adımı olabilir. Bu maddeleri kendilerine yazılı olarak iletip, sürekli görebilecekleri bir yerde tutmalarını ve hatırlamalarını istemeniz, pek çok ciddi riski engelleyebilir.
• Herhangi bir çevrimiçi satın alma işlemi yapmadan önce güvenilir bir kişiyle (bir dost veya aile üyesi) görüşün. Sitenin / ürünün güvenli mi yoksa dolandırıcı mı olduğunu belirlemenize yardımcı olabilirler.
• Hiçbir kişisel bilginizi telefonda veya çevrimiçi olarak paylaşmayın. Örneğin, dolandırıcılar size kendilerini banka güvenlik görevlisi olarak tanıtabilirler, banka kartının şifresini isteyebilir veya e-posta kullanıcı adınızı ve şifrenizi paylaşabilirler.
• Tanımadığınız biri sizden ödül veya para kazanmak için çekilişe katılmanızı isterse dolandırıcı olma olasılığı çok yüksektir. Herhangi bir şey yapmadan önce, akrabalarınıza veya aile üyelerinize danışın.
• Tanımadığınız biri çevrimiçi olarak sevdiklerinizin başının dertte olduğunu ve paraya ihtiyacı olduğunu söylerse, para transferi yapmadan önce tüm bilgileri kişisel olarak öğrenmek kişi veya aile üyeleriyle / arkadaşlarla iletişime geçin. Dolandırıcılar genellikle yaşlı akrabalarından para almak için bu tür ciddi olayların arkasına saklanır.
• Bilgisayar veya tablet kullanıyorsanız, yüklediğiniz tüm güncellemelerin resmi bir geliştiriciden geldiğinden emin olun. Tarayıcınızdayken böyle bir bildirim alırsanız dikkatli olun, bu büyük olasılıkla kötü amaçlı bir bağlantıdır.
• Birden fazla hesap için asla aynı parolayı kullanmayın. Parolaları yeniden kullanmak birden çok hesabı tehlikeye atar. Bunun yerine her seferinde yeni parola daha iyidir. Tüm şifreleri saklamak ve hatırlamak için kanıtlanmış bir güvenlik çözümü kullanabilirsiniz.


Kaynak: Kaspersky