Bulut bilişim KOBİ’ler için neden önemli?

  • HABER
  • 3 dk

Dijital dönüşüm ilerledikçe iş süreçleri daha hızlı ve daha otomatik hale geliyor. Bu da kullandığımız veri hacminin katlanarak büyümesine yol açıyor. Bu verileri nasıl saklayacağız, güvende olduklarından nasıl emin olacağız ve onlara her istediğimizde, her cihazdan, uzaktan nasıl erişeceğiz? Bunun en kolay ve düşük maliyetli yolu, bulut bilişimden yararlanmak.


Bulut bilişim nedir?
En basit haliyle çoğu bilgisayar ya da mobil cihaz kullanıcısının hayatında olan Google Drive ya da iCloud gibi uygulamaların bulut bilişime girdiğini söyleyebiliriz. Daha teknik bir ifadeyle bulut bilişim, veri merkezlerinden oluşan bir ağ olarak internet üzerinden yazılım alt yapısı hizmetlerinin verilmesidir.

Bu sayede bireysel verilerinizi güvenle saklayabilir ve onlara uzaktan erişebilirsiniz. Cihazınız değişse de, kaybolsa da verileriniz bulut sayesinde hiçbir yere kaybolmaz. Bu unsur, bulut bilişimi Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ'ler) için de önemli bir hizmet haline getirir. Bulut bilişim, maliyet, esneklik veya iş çevikliği gibi birçok KOBİ sorununa yanıt verir.

Rus yazılım şirketi Kaspersky’in yaptığı Kurumsal Bilgi Teknolojileri (BT) Güvenliği Risk Anketi’nde büyük işletmelerin yüzde 66'sının ve KOBİ'lerin yüzde 49'unun mevcut altyapı hizmetlerini bulut bilişim sistemleriyle genişletmeyi planladığını ortaya koydu. Başka bir deyişle küçük ve orta ölçekli işletmeler, verilerini özel ve genel bulutlarda karma bir yaklaşımla yönetmeyi tercih etmeye başladılar.


Uygulama açısından, üç bulut bilişim modeli vardır:
 Genel bulut
 • Özel bulut
 Hibrit bulut


 • Genel bulutlar, bulut hizmet sağlayıcı tarafından işletilir ve kuruluşun dışında kalan internet üzerinden erişilen bir platform olarak çalışır. Bu hizmetle kullanıcılar, herkesin kullanımına açık  bir bulut altyapı içinde kendi altyapı hizmetlerini alır. Bulut hizmetlerinde uzmanlaşmış dış kaynaklı bir şirket altyapı sağlamayı üstlendiğinden, genel bulut sistemi daha fazla esneklik, maliyet etkinliği ve en son teknoloji isteyen kuruluşlar için mükemmeldir.


 • Özel bulut, çok büyük işletmelerin işletmenin kendi veri merkezlerini kurarak  oluşturdukları  bir bulut platformudur. Özel bulut, şirketin kendi BT ekibi tarafından yönetildiğinden, özel erişim, daha fazla esneklik ve bulut üzerinde daha fazla kontrol isteyen işletmeler için idealdir. Genel bulutun sağladığı hizmetler yanında ek denetim ve özelleştirme olanakları da sağlar.


 • Hibrit bulut, genel ve özel bulut modelinin karma bir kombinasyonudur. Veri koruma açısından kritik uygulamalar ve veriler, şirketin kendi altyapısında özel bulutta saklanırken, diğer bazı hizmetler yalnızca internette, genel bulutta çalışır.


Dijital dönüşüm ilerledikçe iş süreçleri daha hızlı ve daha otomatik hale geldiğinden, veri hacmi katlanarak büyüyor. Bulut bilişim sayesinde veriler ve uygulamalar uzaktan barındırılır. Bu da donanım-yazılım edinmenin yanı sıra bakım maliyetini ve yükünü ortadan kaldırır.


Temel olarak bulut bilişim, KOBİ'ler için dört temel avantaj sunar:
 • Esneklik
 • Ölçeklenebilirlik
  Kolay erişilebilirlik
 • Kullanım başına ödeme modelleri


Günümüzün küresel ve rekabetçi iş ortamı göz önünde bulundurulduğunda, KOBİ'lerin pazar değişikliklerine hızlı tepki verebilmek için uyarlanabilirlik ve esneklik özelliklerine sahip olması kritik önem taşır. Bulut tabanlı hizmetler talep üzerine ölçeklendirilebilir. ‘Kullandıkça öde’ modeli, şirketlerin yalnızca ihtiyaç duydukları hizmetler için ödeme yaptıkları ve ekipmana, uygulamalara veya BT personeline ağır yatırımlar yapmadan iş ihtiyacı ortaya çıktığında daha fazla kullanıcı veya modül için ödeme yaparak kolayca ölçeklendirebilecekleri anlamına gelir.


Bütçe dostu
Bulut hizmetleri kullanmanın avantajlarından biri maliyetleri düşürmesidir. BT kuruluşlarının artık BT varlıklarına yatırım yapması gerekmiyor, bunun yerine tüketiciler tarafından ihtiyaç duyulduğunda bunları bulut hizmet sağlayıcılarından kiralayabiliyor. Tüketiciler artık BT hizmetine ihtiyaç duymadığında, BT kuruluşları hizmeti bulut hizmet sağlayıcısıyla devre dışı bırakabiliyor. Bu sayede optimizasyon ve maliyetleri düşürmek mümkün oluyor.


Uzaktan erişim kolaylığı
Diğer bir avantaj, bulut hizmetlerinin kolay erişilebilirliği. KOBİ'lerin ekosistemleri dünyanın dört bir yanına dağıldıkça, her yerden erişim daha önemli hale geldi. Bulut bilişim, bilgisayarınızda veya ofisinizdeki bir sunucuda bilgi depolamak yerine verileri internette depolar. Bulut hizmetlerine erişmek için yalnızca internet erişimi gerektiğinden, platformdan bağımsızdır ve bulut hizmetlerine her yerden ve herhangi bir cihazdan erişilebilir.


Depolama modelini doğru seçin
Birçok işletmenin bulutlarda veri depolamaya ilişkin anlaşılır çekinceleri vardır. Önemli olan, yönetilen BT hizmetlerindeki güvenlik sistemleri aracılığıyla altyapıyı, verileri ve tabii ki çalışanların kimliğini sorunsuz bir şekilde korumaktır. Saygın bir bulut hizmeti sağlayıcısı bulmak ve bir güvenlik ihlali durumunda acil durum planlarını sormak ve anlamak gerekir. Önemli faktörlerden biri, depolama ve yedekleme yönetiminin işlenme şeklidir. Depolama modeli, işletmenin boyutuna ve ihtiyaçlarına uygun olmayan bir hizmet seçilirse, bulut hizmetleri potansiyel bir güvenlik riski oluşturur. Olası kayıpların yanı sıra sistem arızaları ve ilgili maliyetler en aza indirilmelidir. Operasyonel iş güvenilir bir şekilde yürütülmelidir.

Sonuç olarak bulut bilişim, çoğu KOBİ için teknoloji çözümüdür. İşletmelerin bulut platformlarından yararlanarak temel yetkinliklerine odaklanmalarını ve hizmetlerini güvenilir bir şekilde sunmalarını sağlar.