Sıkça Sorulan Sorular

Bu platform seni, aileni ve işini, dijital risklere karşı bilinçlendirmek için kuruldu. Bilgisayar, telefon, tablet gibi cihazlarını, internet ağlarını güvenle kullanmak istiyorsan bu platformdaki bilgileri ve eğitimleri takip edebilirsin.
Gerek kişisel, gerek iş bilgilerimizin kayıtlı olduğu cihazlarımıza, bu cihazların bağlı olduğu ağlara yönelik tehditler bizim için dijital risk oluşturuyor.  Bu verileri kaybetmek kimi zaman kişisel bazda üzüntü yaratabileceği gibi, iş yerlerinde büyük finansal yıkımlara yol açabiliyor. Bu yüzden dijital risklerle ilgili mutlaka bilgi sahibi olup, önlem almalısın.
Dijital farkındalığını artırman için hazırlanmış videolar, eğitimler ve haberler seni bekliyor. Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi(BÜYEM) uzmanlarının vereceği online eğitimler herkese açık. Sadece kayıt olman gerekiyor. Bu eğitimler sayesinde, kafandaki soruların cevaplarını alanındaki en profesyonel isimlerden alabilirsin.
Dijital dünyadaki riskleri bilirseniz, önlem almanız kolaylaşır. Parola güvenliğini sağlamanız, cihazlarınıza zarar verebilecek yazılımlarla ilgi bilgi sahibi olmanız, video konferans uygulamalarını doğru kullanmanız çok önemli. Platformumuzda, bu konulara yönelik bilgi bulabilir, eğitimlere katılabilirsiniz.
Çalışanlarınızın dijital farkındalığı en az sizinki kadar önemli. Öncelikle çalışanlarınız kendi bilgisayarlarını kullanıyorsa, onların güvende olup olmadığını kontrol edin. Güçlü parolalar kullanmalarını ve zararlı yazılımlara karşı bilgi sahibi olmalarını sağlayın. Unutmayın, iş yerlerine yönelik dijital saldırıların çoğu insan zafiyetinden kaynaklanıyor.
Öncelikle kendinizi dijital dünyada hep güncel tutun, çocuğunuzla aynı dili konuşun. İnternet kullanma ayarları sayesinde çocuğunuza güvenli bir ortam yaratabilirsiniz.
Gizlilik ayarları sayesinde, sosyal medya hesabınızı sadece dileğiniz kişilerin görmesini sağlayabilirsiniz. Bu özellikle çocuğunuzun siber zorbalıkla karşılaşmaması için alabileceğiniz basit ve etkili bir yöntem.
Dijital saldırganların hedefinde özellikle iş yerleri var. Son yıllarda saldırganlar ‘fidye virüsü’ denilen zararlı bir yazılımla şirketlerin sistemlerine saldırıp, verilerini kilitliyor. Sistemin tekrar açılması için de büyük miktarlarda para isteniyor. ‘Oltalama’ adı verilen, kişisel bilgilerinizi öğrenmeye yönelik  sahte e-posta’lara yanıt vermeniz de işinizi büyük risklerle baş başa bırakabilir.