Saadet Algan araştırdı: Çocuklarınızın dijital güvenliği için kullanabileceğiniz 4 uygulama

  • HABER
  • 2 dk

Pandemiyle hayatımıza giren ve halen devam eden uzaktan eğitim döneminde, çocuklarımızın ekran karşısında geçirdiği sürenin uzamasını ister istemez çok da sorun etmez olduk. Ancak bu süre uzadıkça, çocuklarımızın dijital güvenliğine dair kaygılarımız artıyor. Ebeveynler olarak bu konuda neler yapabiliriz? Eminim siz de merak ediyorsunuz.

Meraklı ve araştıran bir anne olarak, ‘çocuklarımızın dijital güvenliğini nasıl sağlarız’ sorusunun peşinde araştırma yaptıkça, pek çok farklı seçenekle karşılaştım. Dijital güvenliği sağlamaya yönelik çok sayıda uygulama var. Seçenekler çocukların yaşlarına, ilgi alanlarına göre değişiyor ama hepsinin amacı ortak:  Çocuklarımızın dijital güvenliğini sağlamak ve biz ebeveynlerin endişelerini en aza indirgemek.

Apple ve Android cihazlar için geliştirilmiş güvenlik programları olduğunu çoğumuz biliyoruz. Bu tür ayarları nasıl yapabileceğinizi sitemizdeki videolarda da basit adımlarla öğrenebilirsiniz. Onun dışında kendiniz de bazı uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Bir anne olarak kendi araştırmalarım sonucunda beğendiğim dört güvenlik uygulamasını sizlerle paylaşmak istedim:


1. Yubikids :

Yubikids uygulamasını çocuğunuzun tablet/bilgisayarına indirdikten sonra , ‘Aile’ programı sayesinde kendi telefonunuza veya eşinizin telefonuna indirip, çocuğunuzun izlediği videoları görüntüleyebiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra VPN özelliğini kapatarak, istemediğiniz içerikleri devre dışı bırakabiliyorsunuz.

Böylelikle çocuğunuz, sizin sınırlandırdığını bilmeden, (bu önemli bir ayrıntı bence) filtrelenmiş bir içerik kütüphanesiyle karşılaşıyor.

Reklam ve kötü içeriklerden arındırılmış uygulamayı ben açıkçası çok sevdim.


2. Bitdefender:

Bitdefender bir antivirüs programı olarak yola çıkmış olsa da aynı Yubikids gibi koruma içeriği de sunuyor, böylelikle kendi cihazınızdan çocuklarınızın izlediği içerikleri görüntüleyebiliyorsunuz.

Bunun yanında Bitdefender sayesinde, çocuğunuzun bulunduğu yeri takip edebiliyor, kullanım süresini kısıtlayabiliyor veya uygunsuz içerikleri engelleyebiliyorsunuz.

Çocuğunuzun çevrimiçi aktivitelerinden, ona hissettirmeden haberdar olabildiğiniz bu program, yaş gruplarına göre ayar seçeneklerine sahip.


3. JuviKids:

JuviKids uygulaması çocuğunuzun karşısına sizin seçtiğiniz kriterlere uygun içeriklerin çıkmasını sağlarken, YouTube filtreleme ve sizin belirlediğiniz süre bittiğinde ekranın kendiliğinden kapanması gibi özellikler sunuyor.

YouTube’da çocuğunuzun yaşına uygun içerikleri önceliklendiren uygulamada, yaş gruplarına özel oyunlar da mevcut.

Bu uygulama da yine diğer uygulamalar gibi reklamlardan arındırılmış.


4. Tiny Minnies:

Tiny Minnies 6 yaşa kadar çocuklar için yaş gruplarına özel içerikler sunan, gelişimlerini takip eden, oyunlarla donatılmış, yine reklamlardan arındırılmış bir uygulama.

Uygulama, çocukların yaş gruplarına, ince motor ve psikolojik gelişimlerine özel, boyama, müzik videolarına ve eğlenceli içeriklere sahip; bu sayede de çocuklar tarafından çok seviliyor.

Bu uygulamada da yine ebeveyn kontrolü mevcut. Bunun yanında, oyun süresi bittiğinde, ebeveyne gönderilen bir e-posta ile çocuğun gelişimi raporlanıyor.