Korsan oyunların tehlikeleri

 • HABER
 • 3 dk

Dijital oyunlara meraklıysanız, ücretsiz indirilebilen oyunlar mutlaka size de göz kırpmıştır. Ancak lisanssız kopyaları, ücretsiz uygulamaları ararken siber korsanların radarına girdiğinizin farkında mısınız?
Reklam yazılımları, Truva atları, kötü amaçlı yazılımlar ve dahası... Korsan oyunlardan uzak durmanız için birçok sebep var:


Reklam bombardımanı
Oyuncuların popüler oyunlarda karşılaştıkları en yaygın sürpriz belki de reklam yazılımlarıdır. Genellikle çok zararlı olmasalar da reklam yazılımları fazlasıyla can sıkabilir. Kullanıcılar bilgisayarlarında veya akıllı telefonlarında bu davetsiz misafirler varken, sürekli olarak karşılarına çıkan afişleri, videoları ve tarayıcı sayfalarını kapatmakla uğraşır.


Kripto madencisinin cihazınızda ne işi var?
Kripto madencilik yazılımları, kullanıcıların korsan oyunlar yüzünden karşılaşabilecekleri tatsızlıklar listesinde reklam yazılımlarından çok daha üst sıralarda yer alıyor. Güçlendirilmiş bilgisayarlara ve güçlü ekran kartlarına sahip oyuncular, kripto para serbest yükleyicileri için ideal hedef durumunda. Yüksek sistem gereksinimlerine sahip bir oyunun içine gizlenmiş bir madenci, uzun zaman boyunca fark edilmeden bilgisayarınızın işlem gücünü çalabilir.


Bilgisayarınızın kontrolü korsanların eline geçebilir
Çoğu oyuncu, resmi oyunların Steam gibi özel bir mağazada satıldığını bilir. Ancak, bu oyunlara para ödemeden sahip olmak için arama motorlarına yönelip, ‘Minecraft crack’ veya ‘virüssüz FIFA’ gibi aramalar yapabilirler. İşte bu tür aramalar kullanıcıların, siber suçluların oltasına takılmasına yol açar. Çünkü korsanlar, bilgisayarınızın kontrolünü ele geçirmelerini sağlayacak, ‘Truva atları’ indirme programları hazırlayıp onları arama sonuçlarında öne çıkarırlar.


Alternatif olarak mevcut korsan sitelerine virüslü, korsan kopyalar yükleyebilirler.
İşte bu arama motorlarında karşılaşılan zararlı yazılımlar ‘arama zararlı yazılımı” (Swarez ya da  Searchware) olarak adlandırılır. Bu, zararlı yazılım değildir ancak başka zararlı yazılımları indiren bir programdır. Bunu nasıl mı yapar?

 • Örneğin Minecraft için crack indirmeye çalışan kullanıcılar, uzun bir yönlendirme zinciri aracılığıyla içinde ZIP arşivi bulunan bir sayfaya yönlendirilir.
 • Arşivi açmak, Swarez'i talihsiz oyuncunun cihazına yükler.
 • Burada Swarez, Taurus casus yazılımı gibi bir zararlı yazılım indirir.
 • Taurus yazılımı ekran görüntüleri alan, kripto cüzdanlar, masaüstü dosyaları ve tarayıcılarda depolanan şifreler gibi verileri çalan bir Truva atı yazılımıdır.
 • Kimlik bilgileriniz çalınabilir


Okuduklarınızdan, korsan oyun indirmenin yararından çok zararı olduğunu iyi anlamış olmalısınız. Eğer öyleyse oyun deneyiminiz artık çok daha güvenli hale geldi.


Bununla birlikte, siber suçluların oyuncuların ücretsiz arayışlarından yararlanmak için başka yolları olduğunu belirtelim: Yüzde 99 indirimle oyun paketleri sunmak, ücretsiz veya neredeyse bedava oyun içi para sözü vermek ve oyuncuları var olmayan turnuvalara katılmaya davet etmek...


Siber suçlular, ünlü oyunların arkasında gizlenerek (FIFA 21 ve Apex Legends’tan GTA Online’a ve Pokemon Go’ya kadar) kurbanlarının e-posta adreslerini, sosyal medya isimlerini ve giriş bilgilerini çalıyor. Parola bilgisi olmadan bile, bu tür kullanıcı verileri hacker forumlarında ya da  dark web’de satılıyor.


Resmi olmayan sitelere kullanıcı bilgilerinizi girmek de hesabınızın çalınma riskini artırıyor. Bazı durumlarda ise mağdur, doğrulama bahanesiyle istenen kart bilgilerini kendi isteğiyle paylaşıyor. Sonrasında siber suçluların kurbanı oluyor.


Oyunlara risksiz şekilde nasıl ulaşılır? 
Oyuncuların karşılaştığı riskler ne yeni ne de olağandışı. Oyuncular nispeten riske toleranslı bir grup gibi görünse de bazı ipuçlarını izleyerek oyun oynama deneyiminizi daha güvenli hale getirebilirsiniz:

 • Oyunları yalnızca resmi mağazalardan satın alın. Tasarruf etmek için mayınlarla dolu bir yolda yürümenize gerek yok. Örneğin, satıcılar düzenli olarak dönemsel indirimler yapar ve hatta ara sıra oyunlarını bedava dağıtırlar. Resmi indirimleri bekleyerek, yalnızca kötü amaçlı yazılımla karşılaşma olasılığınızı en aza indirmekle kalmaz, aynı zamanda geliştiricileri desteklemiş olursunuz.
 • Oyun indirirken dikkatli olun. Siber suçlular genellikle iyi bilinen çevrimiçi mağazalar gibi görünen kötü amaçlı sayfalar oluşturur. Ne yazık ki, burada Google, Yandex gibi arama motorlarında çıkan sayfalara tamamen güvenemezsiniz. Kullandığınız platformun resmi uygulamasını indirin (varsa), web sitesine yer işareti koyun veya URL'yi manuel olarak girin.
 • Oyunların içindeki karakterleriniz için kostümler, koruyucu zırhlar, süslemeler gibi ‘oyun içi satın almalar’  yaparken güvenilir ve bilindik siteleri tercih edin. Eğer bir site, piyasanın çok altında fiyatlara satış yapıyorsa o sitede başka tehlikeler olduğunu varsayın.
 • Kullandığınız hizmetlerin güvenlik ayarlarını kontrol edin ve Steam, Battle.net, Origin, Discord, Twitch gibi platformların hesapları koruma kılavuzlarını okuyun.
 • Bilgisayarınıza ve akıllı telefonunuza güvenilir bir antivirüs programı yükleyin ve asla devre dışı bırakmayın. Antivirüs yazılımları, “bilgisayarları yavaşlatıyor” şeklindeki popüler efsanenin aksine özellikle doğru ayarlarsanız, oyunlarınızın yavaşlamasına neden olmaz.


Kaynak: https://www.kaspersky.com/