Minecraft ile dolandırıyorlar

  • HABER
  • 2 dk

Minecraft... İsveçli Markus Alexej Persson tarafından geliştirildi, 2011’de Mojang Studios tarafından yayınlandı ve 2014’te Microsoft tarafından satın alındı. Küplerle çeşitli tasarımlar yapmaya imkân sağlayan Minecraft, 200 milyondan fazla kopyayla ‘tarihin en çok satan oyunu’ oldu.
Fanlardan oluşan böylesine büyük bir topluluk hackerların ilgisini çekiyor. Siber güvenlik kuruluşu Kaspersky’nin araştırmacıları daha önce Minecraft’a ek özellikler sunma vaadiyle uygulama mağazalarına yüklenen 20'den fazla uygulama keşfetmişti. Zaman içinde bu kötü amaçlı uygulamalar resmi mağazalardan silindi. Ancak görünen o ki, hackerlar Minecraft kitlesinin peşini öyle kolay bırakacak gibi değil. Kaspersky uzmanları, dolandırıcıların amaçlarına ulaştırmak için kullandığı benzer temaya sahip yeni uygulamalar buldu.Telefonunuzun kullanımı kilitlenebiliyor
Siber güvenlik araştırmacıları, Google Play Store üzerinde bulunabilen ve oyun için mod paketleri (ek oyun öğelerine sahip olmak için kullanıcılar tarafından oluşturulan paketler) olduğu iddia edilenler de dahil olmak üzere çeşitli uygulamaları analiz etti. Çalışmanın sonucunda reklam yazılımları yayan veya sosyal medya bilgilerini çalan çeşitli kötü amaçlı uygulamalar bulundu.
Bu kötü amaçlı uygulamalar yüzünden telefonunuzda aniden reklam gösterimi başlayabiliyor. Üstelik bırakın bu uygulamaların telefonunuzda açık olmasını, telefonunuzu o an kullanmadığınız halde bile bunlar yaşanabiliyor. Uygulamalar bir yandan da simgelerinin gizlenmesine izin veren ek modüller yükleyebiliyor, aniden bir tarayıcı sekmesi açabiliyor, Google Play uygulama sayfalarını açabiliyor ve istem dışı YouTube videoları göstererek telefonun normal kullanımını engelleyebiliyor.
Kaspersky araştırmacıları ayrıca benzer işlevlere sahip iki türde mod paketine rastladı. Bu sürümde uygulama çalışmadığı zamanlarda bile tam ekran reklamlar gösterebiliyor, ancak simgesini gizleyemiyor ve tarayıcı, YouTube veya Google Play sayfası açamıyor. Bunun yerine geliştiriciler ek para kazanmak için "uygulama içi satın alma" işlevini kullanıyor.


Zararlı uygulamalardan korunmak için:
Kaspersky ekibi yaptığı analizin sonunda Google Play'de depolanan bu kötü amaçlı uygulamalar konusunda Google’ı uyarırken, kullanıcılara bu tarz uygulamalardan korunmak için önerilerde bulundu:
• Şüpheli sitelerden veya korsan kaynaklardan mod indirmeyin. Ücretsiz oldukları için aklınızı çelebilirler ancak saldırganlar genellikle bu ücretsiz fırsatlarla kullanıcıları tuzağa düşürüp, kötü amaçlı yazılımları cihanızına gönderiyor.
• Telefonunuza bir antivirüs çözümü yükleyin ve oyun oynarken bu programı kapatmayın.
• Tarayıcıyı yeniden yüklemek veya ayarları değiştirmek sizi kötü amaçlı yazılımdan kurtarmaz. Öncelikle kullanıcının kötü amaçlı uygulamayı tanımlaması ve silmesi gerekir. Bunu “Cihaz”, “Ayarlar” altında uygulamaların tam listesini görüntüleyerek yapabilirsiniz.
• Oyunları resmi kaynaklardan satın alın. Bir oyunu satın alıp indirmeden önce uygulamanın ve dağıtıcının itibarını kontrol edin.