Telefonunuza zarar veren mobil uygulamalar

  • HABER
  • 2 dk
Akıllı telefonlarımız ve onlara indirdiğimiz uygulamalar, olmazsa olmazımız. Banka işlerinden online alışverişe, hastane randevusu almaktan müzik dinlemeye gün içinde hayatımızı kolaylaştıran, bize hız katan adımları bu uygulamalar sayesinde atıyoruz.
Ancak dikkat! Bizler mobil uygulamaları kolaylık sunan, kimi zaman keyifli zaman geçirmemizi sağlayan araçlar olarak görsek de kişisel bilgilerimizi ele geçirmeye odaklı hackerlar onları birer açık kapı gibi değerlendirebiliyor. Siber korsanlar, telefonunuza sizin hiç haberiniz olmadan kullandığınız uygulamalar üzerinden girebilir. Bunu nasıl mı yapıyorlar?


Hackerlar nasıl tuzağa düşürüyor?
Popüler uygulamaların bir kopyası oluşturuluyor. Siz orijinal uygulamayı indirdiğinizi sanıyorsunuz ama durum öyle değil. İndirdiğiniz aslında sizin verilerinizin dışarı sızmasına olanak veren sahte bir uygulama. Bu sahte uygulamalar telefonunuza indiği andan itibaren hackerlar kişisel bilgilerinize ulaşmaya başlıyor. Tuzağa düşen telefon kullanıcısının bilgileriyle büyük dolandırıcılıklar yapılabiliyor.


Silinmesi gereken mobil uygulamalar
Siber güvenlik şirketi BitDefender özellikle Android kullanıcılarını bu tür klon uygulamalara karşı uyarıyor. Android kullanıcılarının yararlandığı mobil uygulama mağazası Google Play Store her geçen gün daha güvenli bir hale gelse de, sahte uygulamalar da yer alabiliyor. BitDefender, Google Play Store üzerinde gerçekleştirdiği araştırmayla Android telefonlarda kesinlikle bulunmaması gereken uygulamaları listeledi.
Bu uygulamalar arasında:
Book Readr,
Pluto TV,
Kaspersky: Free Antivirus,
VCL Media Player,
Uplift: Health and Wellness App,
Gosuslugi.ru gibi uygulamalar yer alıyor.


Hemen silin!
Android kullanıcısıysanız telefonunuzu kontrol edip, bu uygulamaların indirilip indirilmediğini öğrenmenizde yarar var. Bu 6 uygulamadan biri telefonunuzda yüklüyse hemen silmeniz gerektiği uyarısı yapılıyor.
Söz konusu uygulamaların hem ismi hem de logosu sahte. Ancak hackerlar onları gerçekmiş gibi geliştirdikleri için kullanıcılar aldanabiliyor. Bir kere telefona inen bu sahte uygulamalar sonrasında büyük felaketlere yol açabiliyor.


Sahte mobil uygulamalar nasıl anlaşılır?
1. Resmi uygulama mağazasını kullanın
Mobil uygulama indirirken Android kullanıcısıysanız Google Play’i, Apple kullanıcısıysanız AppStore’u kullanmalısınız. (Ancak haberimizde belirttiğimiz üzere hackerlar Google Play’de bile klon uygulamalarla karşınıza çıkabilir, bu yüzden diğer adımları da dikkate almalısınız.)


2. Uygulama yorumlarını inceleyin
Sizden önce biri sahte uygulamayı indirip zarar görmüş ve bunu da uygulama yorumlarında belirtmiş olabilir. Uygulamanın güvenilir olup olmadığını anlamak için en iyi yöntemlerden biri, diğer kullanıcıların yorumlarını okumaktır.


3. Geliştirici bölümüne dikkat edin
Mağazadan indirmek istediğiniz uygulama başlığının hemen altında hangi şirket tarafından geliştirildiği belirtilir. Örneğin, Facebook’a ait olduğu bilinen bir uygulamayı indirmek istiyorsunuz, eğer geliştirici kısmında Facebook yerine başka bir şirketin adı geçiyorsa hemen vazgeçin, bu sahte bir uygulama demektir. Bu kadar bilinen bir uygulama indirmiyorsanız mutlaka geliştiricinin web sitesini ziyaret etin, bu sitenin SSL sertifikası olup olmadığına bakın. Siteyi güvenilir buluyorsanız uygulamayı indirin.


4. İndirme sayılarını kontrol edin
Milyonlarca kişi tarafından kullanılan uygulamaların sahte olması çok zordur. Sahte uygulamaların sürdürülebilirliği olmayacağından, ilgilendiğiniz uygulamanın bugüne kadar kaç kişi tarafından indirildiğini değerlendirin.