Akıllı telefon kullanımı güvenliğimizi tehlikeye mi atıyor?

  • HABER
  • 2 dk

Pek çok kişi başlarda akıllı telefon kullanmayı reddetse de bugün gelinen noktada onlar olmadan bir hayatı düşünmek bile çok zor. Haberleri telefonumuzdan alıyoruz, kişisel bilgilerimizi, anılarımızı, banka bilgilerimizi, ajandamızı ona emanet ediyoruz.

Akıllı telefonlar hayatımıza girmeden ve vazgeçilmezimiz haline gelmeden önce haberleşmek belki çok zordu ama o dönemlerde kişisel güvenliğimizin çok daha sağlam olduğu konusunda siz de benimle hemfikir misiniz?


Akıllı telefonlar neden ve nasıl tehlike yaratıyor?
Kişisel güvenliğimiz ve akıllı telefonlar arasındaki ilişki benim kafamı kurcaladığı gibi, etrafımdaki pek çok kişiden de bu konuda sorular alıyorum. Bu yüzden işin uzmanına ulaşarak, alanında tecrübe sahibi Bilişim Teknolojileri Uzmanı Murat Arslan ile konuştum. Kendisine şunu sordum: “Hırsızların veya kötü niyetli kişilerin, ev  adresimize ve kişisel bilgilerimize kullandığımız akıllı telefonlar sayesinde ulaşmaları mümkün mü?” Aldığım cevap ne yazık ki endişe verici!

Arslan, konum bildirimine izin verdiğiniz veya konum paylaştığınız tüm uygulamaların sizi kötü niyetli kişilerin hedefi haline getirebileceği konusunda uyarıyor. Özellikle anlık olarak nerede bulunduğunuzu belirten ‘Foursquare’ gibi uygulamaları kullanırken dikkatli olmanızda fayda var. Aslında bu tür uygulamalar, gerçek kişilerin puanlamaları ve yorumları sayesinde doğru mekânı seçmenize olanak sağlıyor. Ancak unutmayın ki, nerede olduğunuzu bildirdiğiniz her uygulama kötü niyetli kişilerin sizi takip edebilmeleri ya da evinizde olup, olmadığınızı bilmeleri açısından da fırsat yaratıyor. Bu da hırsızlar için evinizi açık hedef haline bile getirebilir.


Ne tür önlemler alabiliriz?
Bu tehlikelerden kaçınmak için bilişim uzmanı Arslan’ın basit tavsiyeleri var:
Anlık nerede olduğunuzu paylaşımlarınızda belirtmekten kaçının.
Tüm uygulamalar ilk olarak telefonunuza yüklediğinize size ‘konum bilgilerine izin ver/izin verme’ sorusunu soracaktır. Mümkün olduğunda konum bildirimine izin vermeyin!
Sosyal medya hesaplarınızda ev adresinizi asla paylaşmayın.
Herhangi bir siteye kayıt olurken adres bilgilerinizi vermek durumundaysanız kullanım sonrası silmeye özen gösterin.
Ev adresinizi kaydettiğiniz e-ticaret sitelerinin güvenli olup olmadığından emin olun; eğer şüphe ediyorsanız alışveriş sonrası tüm kişisel bilgilerinizi silin.
Sadece ev adresinizin değil, e-posta adresinizin de size ulaşılabilmesi için bir yöntem olduğunu, kişisel bilgilerinizi bu yolla karşı tarafa ilettiğinizi unutmayın. Bu yüzden alışveriş vb. işlemler için sürekli kullandığınız e-posta adresi dışında başka bir adres oluşturup onu kullanın ve güvenliğinizi destekleyin.