Antivirüs programı nedir?

  • HABER
  • 3 dk

Antivirüsler 1990’ların sonunda, bilgisayarlara bulaşan zararlı yazılımları tespit ve yok etmek amacıyla ortaya çıkan bilgisayar programlarıdır. İlk zamanlarda sadece trojan gibi ilkel ama zararlı virüsleri tespit edip yok etmek için kullanılıyorlardı. Teknolojinin gelişmesiyle daha kompleks hale gelen zararlı yazılımlara ve saldırı şekillerine karşı kullanılmaya başladılar, bu süreç içinde işleyiş biçimleri daha karmaşık hale geldi. Antivirüs programları günümüzde sadece virüsleri değil, genel anlamda her türlü potansiyel tehdit unsurunu belirleyip, yok etmeye çalışıyor.


Antivirüs türleri nelerdir? 
Antivirüs üreticisi firmalar temelde ev ya da kurumsal kullanım için çözüm üretmeye çalışıyor. İkisi arasında çeşitli farklar olsa da, her müşterinin ihtiyacına uygun güvenlik çözümü getirilmesi amaçlanıyor.


İyi bir antivirüs yazılımından ne beklemeliyiz?
Antivirüs üreticisi firmaların en başta yapmaları gereken, sayıları ve etki alanları günden güne artan siber saldırılara karşı kendilerini ve ürünlerini sürekli olarak güncel tutmak. Bu yüzden antivirüs programları sık sık güncellenmeli ve son zamanlarda ortaya çıkan çeşitli zafiyetlere, zararlı yazılımlara veya saldırı şekillerine karşı güncel ve korunaklı olmalı. Bu programlar, güvenilir olmalarının yanında üzerinde çalıştığı bilgisayarın performansını maksimum düzeyde korumalı, diğer programların düzgün şekilde çalışmasını engellememelidir.


Antivirüs programları ne tür zararlı yazılımları tespit edebilir ?
Dijital saldırılar büyük bir hızla çeşitlenip artıyor. Fidye yazılımları, casus yazılımlar, trojan virüsler, solucan yazılımlar, kripto para madenciliği yaptıran zararlı yazılımlar, bilgisayarınızı zombi bilgisayara çevirebilen zararlı yazılımlar, kimlik hırsızlığı yapan zararlı yazılımlar gibi birçok zararlı yazılım türü özellikle kurumsal tarafta birçok şirketi sıkıntıya sokuyor. Günümüzde kullanımda olan antivirüs programları, bu tarz yazılımları belirleyip, yok edebiliyor.


Nasıl çalışıyorlar?
Antivirüs programları genel olarak çok geniş bir zararlı yazılım tanımlama veritabanına sahip. Bu veritabanı, çeşitli zafiyetler veya yazılımlar keşfedildikçe güncelleniyor ve müşterilerin güncel saldırılara karşı korunması hedefleniyor. Antivirüs programları, üzerinde çalıştıkları bilgisayarda zararlı bir yazılımla karşılaştıklarında bu zararlı yazılımın ‘hash’ adını verdiğimiz dijital imzasını, imza tabanlı veritabanındaki örneklerle karşılaştırıyor ve tanımlı olan zararlı yazılımı bilgisayardan yok ediyor. İmza tabanlı veri tabanlarında var olmayan güncel virüslerin tespiti ise halen üzerinde çalışılan ve geliştirilmekte olan bir alan. Antivirüs programları günümüzde bu soruna karşı da çeşitli özellikler kullanarak, sistemlerde veya dosya dizinlerinde tespit ettikleri bir anomaliyi de kullanıcıya bildiriyor ve sürdürülen işlemi durduruyor.


Türkiye’de ve dünyada sıklıkla kullanılan antivirüs programları
ESET, Kaspersky, Bitdefender, Norton, Avast, McAfee, F-Secure, avg gibi yazılımlar Türkiye ve dünyada en çok tercih edilen antivirüs programları arasında yer alıyor.


Hangi antivirüs programını tercih etmeliyim ?
Hangi antivirüs programını tercih edeceğiniz sorusuna net bir cevap verebilmek mümkün olmasa da bu konuyla ilgili bağımsız şirketlerce yapılan çeşitli karşılaştırma testleri ve araştırmaları mevcut. Şimdi de bu testlerden birine birlikte göz atalım ve bu programların arasında ne gibi farklar olduğunu inceleyelim.
2021 Mart ayında yapılan bir araştırmanın sonuçları aşağıdaki gibidir:


Yukarıdaki görselde en çok kullanılan antivirüs programlarının offline-online zararlı yazılım tespit oranları, online ortamda koruma oranları ve yanlış alarm oranları belirtilmiştir.
Yukarıdaki görselde ise araştırmayı yapan firmanın, tespit ettiği bulgulara göre antivirüs programlarını sınıflandırması görülüyor. Bu sınıflandırmaya göre en yüksek koruma ve performans özelliklerine sahip programların başında Avast, AVG, Bitdefender, Avira, Kaspersky, McAfee gibi programlar geliyor.


Hangi antivirüs programı?

1. Bitdefender
Üzerinde çalıştığı bilgisayarın kaynaklarını minimum düzeyde tüketip maksimum düzeyde güvenlik sağlayan ve listelerin genelde en başında yer alan Bitdefender Antivirus Free Edition, bireysel ve kurumsal müşteriler tarafından en sık tercih edilen antivirüs programlarından. Bilgisayarınızın çalışmaya başlamasıyla arka planda çeşitli taramalarla bilgisayarınızın performansını azami ölçüde etkileyerek güvenlik sağlıyor. Otomatik tarama, davranışsal analiz ve kimlik avı koruması gibi özellikleri var.


2. Avast
Bireysel kullanıcılar arasında hayli popüler bir diğer antivirüs programı olan Avast, birçok özelliği ücretsiz sunuyor. Ücretsiz e-posta denetimi ve internet koruması gibi özelliklerinin yanında sahip olduğu ‘oyun modu’ ile oyun oynandığı sırada arka planda kullanılacak kaynakları sınırlandırıp, oyun performansını iyileştiriyor.


3. Kaspersky
Ücretsiz versiyonunda kimlik avı, kimlik hırsızlığı, fidye yazılımları, bankacılık ve alışveriş güvenliği gibi hizmetlerin yanında günlük 200 MB VPN desteği ve parola yöneticisi hizmeti de veren Kaspersky en güvenilir ve kullanışlı antivirüs programları arasında yer alıyor.


4. Avira
Performans dostu bir diğer program Avira, ücretsiz versiyonlarında şifre avcılığına ve e-posta dolandırıcılığına karşı koruma sağlarken, ayda 500 MB’lık VPN gibi ek özellikleri de müşterilerinin hizmetine sunuyor.


5. Mcafee
Ücretli versiyonunda parola yöneticisi, web güvenliği, McAfee Shredder, şifreli depolama ve PC optimizasyonu gibi özellikleri bulunan Mcafee antivirüs programı, özellikle bireysel kullanıcılar arasında popüler.


6. AVG
Kolay yönetilebilir grafik kullanıcı arayüzü sayesinde müşterilerin ilgisini çekmeyi başaran AVG, performans ve güvenlik testlerinde de üst sıraları zorluyor. Program, ücretsiz versiyonunda fidye yazılımı tespiti, casus yazılım ve virüs tespitinin yanında uzaktan erişim ve ağ saldırılarının da tespiti gibi birçok ek özelliği müşterilerine sunuyor.


7. Total AV
Karşılaştırma testlerinde ön plana çıkan Total AV, yönetilebilir kolay arayüzüyle basit, sade ve şık bir tasarım sunmanın yanı sıra, müşterilerini tam teşekküllü koruma altına alıyor. Ücretsiz versiyonunda VPN, Safe Site eklentisiyle web sitesi ziyareti güvenliği, kimlik avı URL’leri engelleme ve performans iyileştirme gibi özelliklere sahip. 
         
 

Kaynaklar
https://www.av-comparatives.org/tests/malware-protection-test-march-2021/
https://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/
https://www.pcmag.com/picks/the-best-malware-removal-and-protection-software
https://www.totalav.com/
https://www.sysnettechsolutions.com/antivirus-nedir/
https://www.kaspersky.com.tr/
https://www.avg.com/tr-tr/homepage#pc
https://www.mcafee.com/